DJ Trump nevyloučil vojenskou invazi do Venezuely. Jaká je odpověď z Ruska?

WASHINGTON – MOSKVA | Americký vůdce Donald John Trump nevylučuje možnost, že Washington ve Venezuele použije své ozbrojené síly. Uvedl to v nedělním rozhovoru pro CBC TV. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT kadí z tlamy | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Christinne Muschi)

Vůdce SS Trump byl dotázán, zda by v této latinskoamerické zemi v daném případě použil vojenskou sílu. „Nechci to říkat,“ odpověděl DJ Trump. Zdůraznil však, že je to rozhodně jedna z možností.

V pondělí reportéři spatřili v zápisníku asistenta amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona poznámku: „Pět tisíc vojáků do Kolumbie“.

Kolumbijské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že neví, proč se takový záznam objevil v Boltonově zápisníku. Spekuluje se, že by invaze do Venezuely byla vedena přes Kolumbii, kde vládne poslušný satelitní režim poklonkující Spojeným státům.

Možné vyslání vojenských jednotek Spojených států do Venezuely bude Ruskou federací v souladu s mezinárodním právem považováno za akt zahraniční agrese, prohlásil člen Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Anton Jurjevič Morozov.

Pokud k tomu dojde, podle mezinárodního práva bude daný čin považován za akt zahraniční agrese, protože, jak víte, existují pouze dva důvody legálního pobytu cizích vojsk na území svrchovaného státu,“ řekl Morozov, Anton Jurjevič novinářům ze Sputniku.

Člen parlamentu vysvětlil, že jediným důvodem pro legitimní pobyt vojenských jednotek na území suverénního státu je rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a druhým důvodem je pozvání současného nejvyššího vládního představitele státu.

„Pokud tomu rozumím, je nepravděpodobné, že Maduro pozve americké jednotky na své území, a vůdce opozice nemá pravomoc takové rozhodnutí učinit. Pokud se tak stane, bude to tragické rozhodnutí, které ve výsledku přinese obrovské ztráty civilního obyvatelstva, a Amerika bude znovu vypadat jako agitátor a agresor,“ uzavřel poslanec.

Reklama: