Nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ se státní zárukou

PRAHA | Vláda preferuje, aby nový jaderný blok v Česku postavila společnost ČEZ a stát by jí poskytl určitou formu záruky. V neděli to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: stalo-se.cz

„To je varianta, na které určitě budeme pracovat. To, jakou formou bude řešena vazba na minoritní akcionáře, bych teď nechtěla předjímat,“ řekla Nováková. Podle ní není reálné, aby tendr na stavbu zdroje byl vypsán ještě letos.

Zahájení výstavby nového reaktoru již několik let brzdí otázka jejího financování. „Tendr bude tehdy, až bude jasno o investičním modelu a i o tom, jakou formou budeme investovat a budeme to mít vyjednáno v Bruselu. Dá se předpokládat, že s velkou pravděpodobností tam bude nějaká veřejná podpora, tu budeme muset v Bruselu vydiskutovat,“ zopakovala dnes ministryně. „Tento rok je před námi tento úkol,“ dodala.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 % akcií.

O stavbu nového reaktoru již dříve projevovalo zájem šest společností: ruský státní podnik Rosatom, francouzská společnost EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americká firma Westingouse.