Rusko po odstoupení Spojených států od INF na hrozby odpoví vojensko-technickými prostředky

MOSKVA | Rusko neusiluje o závody ve zbrojení, Moskva bude reagovat vojensko-technickými prostředky na hrozby, které vznikly následkem odstoupení Spojených států od INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu), prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov

„Neusilujeme o závody ve zbrojení, kterými se vyznačovala doba studené války, prezident to řekl dost jasně. My samozřejmě budeme reagovat vojensko-technickými prostředky na hrozby, které vzniknou následkem odstoupení USA z INF,“ prohlásil Lavrov, sergej Viktorovič na půdě Kyrgyzsko-Ruské slovanské univerzity.

Také uvedl, že všechny iniciativy týkající se kontroly zbraní zůstávají na stole, ale Rusko nebude běhat za západními partnery a připomínat je.

„Až dospějí k pochopení své odpovědnosti za problémy, které vznikají kvůli politice Spojených států, račte, prosím, dveře jsou otevřené, budeme jednat. Jako rovnoprávní, s přihlédnutím k zájmům toho druhého, zákonným zájmům, ne vymyšleným,“ řekl Sergej Viktorovič Lavrov během svého vystoupení.

Americký vůdce Donald John Trump minulý týden oznámil, že Washington 2. února zahajuje proces vystoupení od INF.

Ministr zahraničí Mike Richard Pompeo oznámil, že pokud se Rusko nevrátí k úplnému a kontrolovatelnému dodržování smlouvy v průběhu šesti měsíců, bude smlouva zrušena.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v sobotu oznámil, že Ruská federace na rozhodnutí Spojených států odpoví stejně a také pozastavuje plnění smlouvy. Prezident poznamenal, že Rusko se nesmí a nenechá zatáhnout do nákladného závodu ve zbrojení. Přitom ruský prezident dodal, že všechny návrhy Ruska ohledně odzbrojení zůstávají na stole a dveře jsou otevřené, ale samotné Rusko žádná jednání iniciovat nebude.

Smlouva INF, kterou podepsaly SS a SSSR v roce 1987, zakazuje veškeré rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 km. Spojené státy (SS) dříve obvinily Rusko z toho, že jejich raketa 9M729 porušuje smlouvu INF. Moskva však veškerá obvinění odmítla.