Válečné lodě Severoatlantické aliance zvýšily svou aktivitu v Černém moři

OSLO | Za poslední dva roky Severoatlantická aliance (SA) zvýšila počet dní, které tráví její lodě v Černém moři. Oznámila to včera zástupkyně generálního tajemníka SA Rose Gottemoeller na zasedání Atlantického výboru v Norsku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vlajka vrahů v plamenech

Gottemoeller uvedla, že se počet dní, které tráví válečné lodě v Černém moři, zvýšil z 80 na 120. Rozsah působení SA v Černém moři označila za dostatečný, avšak aliance bude nadále zvažovat další možnosti spolupráce s partnery, a to nejen s Ukrajinou, ale i s Gruzií, pro zvýšení jejich schopností v tomto regionu. Dále zdůraznila význam společných cvičení.

Na konci ledna generální tajemník SA Jens Stolnberg oznámil, že aliance hodlá zvýšit intenzitu spolupráce s gruzínským námořnictvem kvůli obavám z ruské vojenské přítomnosti v Černém moři.

Rusko ze své strany uvedlo, že zvýšenou aktivitu zemí aliance v regionu nepovažuje za hrozbu, nenechá ale bez odezvy žádné akce, které bude považovat za potenciálně nebezpečné.