Estonsko chce zavést clo na ruskou elektřinu. Je příliš levná

TALLIN | Estonsko hodlá zavést clo na ruskou elektřinu, poněvadž vytlačuje z trhu část produkce státního energetického koncernu Eesti Energia, informoval ve středu estonský list Podnikatelské novosti s odkazem na Eesti Energia.

Ilustrace: pxhere.com

Energetický koncern má za to, že pobaltské státy mají podle příkladu Finska zavést clo na dovoz ruské elektřiny. O podpoře zavedení estonského cla promluvil rovněž ředitel energetického oddělení ministerstva ekonomiky Timo Tatar.

„V souvislosti s volbami v Lotyšsku byla jednání o tomto rozhodnutí loni pozastavena. Doufáme, že v letošním budou pokračovat,“ řekl úředník, který raději ožebračí vlastí lidi, než aby zlevnili výrobu elektřiny, kdy tak by se dostali na cenu ruské. Ovšem v rámci rusofobie, je nutno obvinit Rusko, že umí elektřinu vyrobit levněji a uvalit na ní clo. Lid musí trpět.

Ruská a běloruská elektřina přichází na regionální energetickou burzu Nord Pool hlavně přes Finsko a Lotyšsko. Podle údajů Eesti Energia vyvezly Rusko a Bělorusko loni přes 13,3 terawatt hodin.

Pro porovnání uvedeme, že celková spotřeba elektřiny v Estonsku činila v roce 2018 8,7 terawatt hodin. Ve srovnání s rokem 2017 stoupl objem ruské elektřiny na trhu severských a baltských států téměř o 50 %.

Burza elektrické energie Nord Pool je organizovaný trh obchodů s elektřinou. Nord Pool je jedna z největších světových burz, která obchoduje s elektřinou. Působí v severských státech (Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko), v Německu, Estonsku, Litvě a Velké Británii.

Reklama: