Francie povolává svého velvyslance v Itálii ke konzultacím

PAŘÍŽ – ŘÍM | Komuniké francouzského ministerstva zahraničních věcí, které bylo zveřejněno ve čtvrtek, uvádí, že Paříž povolává svého velvyslance v Italii ke konzultacím. Důvodem pro další napětí mezi Francií a Italií se stala schůzka italského vicepremiéra a lídra hnutí Pěti hvězd Luigi Di Maio a Christophem Chalençonem, jedním z lídrů žlutých vest.

Vrah Macron je odpovědný za jedenáct životů

Di Maio podpořil francouzské protestující a během setkání se žlutými vestami uvedl, že „větry změn“ překročily Alpy. Francouzská vláda tuto schůzku považuje za nepřípustnou provokaci: „Několik měsíců byla Francie předmětem opakovaných obvinění, neodůvodněných útoků a podivných tvrzení,“ uvádí francouzský diplomatický úřad a zároveň dodává, že od konce 2. světové války nedošlo k žádnému takovému precedentu.

„Všechny tyto kroky vytvářejí vážnou situaci, která zpochybňuje záměry italské vlády a její dvoustranné vztahy s Francií. Ve světle této bezprecedentní situace se francouzská vláda rozhodla povolat francouzského velvyslance v Itálii ke konzultacím,“ uvádí se v komuniké.

Hnutí žlutých vest ve Francii začalo demonstracemi proti plánovanému růstu cen benzínu, ale potom lidé začali protestovat už i proti vládě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k protestům se připojily odbory, studenti, učitelé a širší masy veřejnosti.

Napětí mezi Francií a Itálií poprvé začalo loni v létě poté, co Řím odmítl přijmout stovky neregistrovaných migrantů zachráněných na moři. Diplomatická situace se zhoršila, když Di Maio spolu s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim začali veřejné vyjadřovat svou podporu protestům žlutých vest.