Jsou to debilové? Zeman zpochybňuje inteligenci pracovníků BIS

LÁNY | Během včerejšího pořadu Týden s prezidentem, který byl vysílán na TV Barrandov, se prezident Miloš Zeman věnoval mimo jiné i tématu usnesení Školského výboru, který deklaroval, že školní osnovy a výuka nepodléhá kontrole bezpečnostních složek státu. Usnesení výboru je garance proti „inteligenci“ BIS, prohlásil Zeman. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zeman se vysmívá debilům z BIS

Moderátor pořadu Jaromír Soukup se tázal prezidenta, zdali si všiml usnesení Školského výboru ke slovům Bezpečnostní informační služby, že v českých školách je nadále vyučována „sovětská verze“ dějin a výuka češtiny je prodchnuta panslovanstvím.

„Já toto usnesení oceňuji. Dalo by se shrnout do jedné věty: BIS není vůbec nic do toho, jak má vypadat výuka dějepisu na českých školách,“ prohlásil Zeman s tím, že BIS není ani nic do toho, jak probíhá konkurenční boj IT firem. Těmito slovy narážel na probíhající kauzu okolo čínské společnosti Huawei v České republice, kde jsou její produkty označovány za nebezpečné pro klíčovou infrastrukturu státu.

„Toto usnesení je jakási záklopka, aby náhodou BIS, při její inteligenci, nenapadlo, že se bude vyjadřovat, tu k dopravě, tu k zemědělství a bude radit, co se má dělat, co se má sít, jak se má dojit a tak dále. Prostě, toto není úkol zpravodajských služeb, a pokud to dělají, dokazují tím jenom svoji hloupost,“ řekl prezident.
Poukázal i na možné nedostatky profesionality uvnitř samotné bezpečnostní služby.

„Ale pozor! Jestliže teď jsou hloupé v této oblasti, kde máte záruku, že nebudou hloupé v tom, čím se mají profesionálně zabývat?“ dodal na adresu hlupáků z BIS Zeman.