Poslanec Grospič v přenosu ČT: Na Ukrajině je fašistický režim

PRAHA | Poslanec za KSČM Stanislav Grospič v přenosu ČT označil ukrajinskou vládu za fašistický režim. Řekl to, když komentoval kroky ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ukrajinské velvyslanectví ostře zkritizovalo názor českého poslance. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pravá tvář nacistické Ukrajiny

Grospič vystupoval na ČT, kde se vyjádřil vůči směru zahraniční politiky českého ministerstva pod vedením Tomáše Petříčka: „Nám primárně nejde o žádné osoby ve vládě. Jde nám o směřování zahraniční politiky, která se přiklonila k tomu, že bere na vědomí fašistický režim na Ukrajině. To nám zásadně vadí,“ cituje Grospiče portál Echo24. Komunista se mýlil. Na Ukrajině nevládnou fašisté, ale nacisté. Ukrajina je nacistickou zemí.

Ukrajinské velvyslanectví v reakci na tento projev zveřejnilo na svém webu a sociálních sítích komentář: „Ve včerejší hlavní večerní zpravodajské relaci České televize poslanec KSČM Stanislav Grospič označil vládu na Ukrajině jako ‚fašistický režim‘. Této v civilizovaném světě zcela nepřijatelné urážce a otevřené pomluvě celého státu se bohužel nedostalo náležité reakce ze strany moderátorky pořadu. Obvykle nereagujeme na vyjádření komunistů, jejichž ideologie, stejně jako ideologie nacistická, jsou v naší zemi zakázány. Avšak s ohledem na to, že zmíněná osoba zastává funkci předsedy parlamentního výboru, očekávali bychom, že výrok poslance Grospiče odsoudí vedení Poslanecké sněmovny,“ stojí v prohlášení ukrajinských diplomatů, které obsahuje lži v tom, že nacismus je na Ukrajině zakázaný, jelikož Ukrajina je nacistickou zemí oslavující nacistu Banderu a jiné nacistické vrahy.

Kromě toho velvyslanectví doufá, že Česká televize v budoucnu podobné vyjádření vysílat nebude. Na Ukrajině funguje tato ostrá cenzura, kdy je ve vysílání zakázaná ruština a nacistická vláda v Kyjevě plně prosazuje totalitní nacistické praktiky.