V Roskosmosu oznámili, kdy vyšlou ruské kosmonauty na Měsíc

MOSKVA | První ruský pilotovaný let se má odebrat na Měsíc v roce 2031. Tyto lety se mají následně stát každoročními, stojí v dokumentu předního vědeckého institutu Roskosmosu CNIImaš, který má Sputnik k dispozici.

Ilustrační snímek

V důvodové části se zmiňuje, že posádka první expedice bude muset udělat nějaké operační činnosti kosmonautů na Měsíci a vyplnit úkoly podle zadání Ruské akademie věd, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V roce 2032 se plánuje dopravit na Měsíc lunochod (těžký lunochod s možností přepravy kosmonautů), a také druhou expedici, která bude zkoušet prostředky pohybu po povrchu.

Expedice roku 2033 bude mít za úkol jezdit s lunochodem na velké vzdálenosti a vyzkoušet robotické systémy.
V roce 2034 se má začít se stavbou měsíční základny. Její stavba má pokračovat i v roce 2035.

Každá z expedic již dostala název od M1 do M5. Expedice budou sestávat z dvou startů supertěžkých raket. Jedna vynese do kosmu pilotovanou loď a druhá lunární systém pro přistání a start z Měsíce spolu s dalším vybavením. Pilotovaným misím mají předcházet dva zkušební starty v letech 2028 a 2029.

Dříve bylo informováno, že Roskosmos definitivně rozhodl o tom, jak bude vypadat supertěžká raketa Jenisej, která se plánuje používat při letech na měsíc. Podle informací zdroje Sputniku z kosmického průmyslu se bude jednat o variantu s šesti bloky s motory RD-171MV a centrálním blokem s motory RD-180.