Kurdové se chystají osvobodit od IS „poslední“ vesnici v Sýrii

DAMAŠEK | Arabské a kurdské jednotky Syrských demokratických sil (SDF) v sobotu oznámily zahájení operace, v rámci které hodlají „vyčistit“ podle nich poslední vesnici v Sýrii od bojovníků Islámského státu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek kurdské vlajky

Operace ve vesnici Baguz, která se nachází na jihovýchodě Sýrie v provincii Dajr az-Zaur, začala v sobotu v noci, informovala tisková služba jednotek.

„SDF zahájily finální boj s účelem skoncovat s IS ve vesnici Baguz, poslední pevnosti, ve které se teroristé IS schovávají,“ uvádí se ve zprávě.

Jednotky tvrdí, že před zahájením operace evakuovaly asi 20 tisíc civilistů z oblasti kolem Baguz a ostatní byli izolováni od nebezpečí války. Oficiální mluvčí SDF Mustafa Bali sdělil na Twitteru, že Baguz je poslední syrská vesnice, která zůstává pod kontrolou IS.

Arabské a kurdské jednotky Syrských demokratických sil již několik měsíců bojují proti zbytkům teroristické skupiny IS, mají leteckou podporou mezinárodní koalice pod vedením Spojených států. Média opakovaně informovala o civilních obětech v důsledku koaličních leteckých úderů.