Nacistická Ukrajina je zodpovědná za incident v Kerčském průlivu; Rusko reagovalo legitimně

STOCKHOLM | Novinář Stephan Lindgren podrobně analyzoval právní aspekty incidentu v Kerčském průlivu pro švédské noviny Nyhetsbanken a dospěl k závěru, že činnosti Ruska jsou úplně legitimní, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Naopak spatřuje odpovědnost na straně nacistické Ukrajiny.

Loď nacistické Ukrajiny | repro: Sputnik (© Foto: Public domain/U.S. Navy photo/S. Weston Jones)

Autor zdůraznil, že podle FSB se ukrajinské lodě přiblížily k průlivu bez varování, nepočkaly na ruské lodivody a obecně nepostupovaly podle pokynů pohraniční stráže, čímž porušily zákon. Lindgren informoval, že provokace pokračovaly celou neděli, takže Rusko následně lodě zadrželo.

Zároveň poznamenal, že Ukrajina nemá právo odvolávat se na Úmluvu o mořském právu z roku 1982, neboť porušila kritéria mírového průjezdu lodí přes průliv tím, že na palubě byl náklad se zbraněmi. Autor rovněž připomněl, že podle Úmluvy o teritoriálních vodách z roku 1958 přijaté Ruskem a Ukrajinou, pobřežní státy mají právo stanovit postup pro získání průchodu cizích lodí přes své teritoriální vody, což potvrzuje legitimitu ruské pozice.

Lindgren nevěří, že Kyjev vyhraje u soudu, který byl organizovaný podle Úmluvy OSN o námořním právu, protože jde o vnitrozemské vody a Ukrajina předtím odstoupila od smlouvy o přátelství a spolupráci s Ruskem.

Novinář také zdůraznil, že incident nemůže být považován za porušení mezinárodního práva ze strany Moskvy, protože podle odstavce 51 Charty OSN o právech na sebeobranu se může každý stát, na jehož území vtrhli, bránit tomu i s pomocí zbraní.

Podle něj hlavní konflikt spočívá v tom, že Rusko považuje Azovské moře za vnitrozemské vody a Ukrajina na mezinárodní. Lindgren se domnívá, že Kyjev chce odstoupit od uzavřených smluv, aby otevřel moře pro Severoatlantickou alianci (SA). Novinář se domnívá, že Ukrajina schválně provokovala, protože byla přesvědčena o podpoře západních zemí.

Tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva porušily 25. listopadu hranici Ruska, vpluly do dočasně uzavřených vod a zamířily z Černého moře ke Kerčskému průlivu. Manévrovaly nebezpečně a nepodřídily se zákonným požadavkům ruských úřadů. Lodě s 22 námořníky a dvěma příslušníky SBU byly zadrženy, tři zranění námořníci byli hospitalizováni a dostali lékařskou pomoc, jejich životy nejsou ohroženy. Vůči zadrženým bylo zahájeno trestní stíhání pro nezákonné překročení státní hranice. Jsou drženi ve vazbě.