Polsko utratí 414 milionů dolarů za raketové systémy nakoupené ve Spojených státech

VARŠAVA | Polsko vynaloží 414 milionů dolarů na nákup raketometů ze Spojených států (SS). Uvedl to polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

HIMARS

Za takovou sumu má Varšava obdržet celkem dvacet raketometů HIMARS, které mají dosah do 300 kilometrů, a munici. Smlouva s vládou SS má být podepsána ve středu, píše agentura.

HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systém) je raketový dělostřelecký systém s vysokou mobilitou, který používá řízené střely GMLRS-U / AW a ATACMS.

Tento raketový komplex je schopen zasáhnout cíle na vzdálenost až 300 kilometrů. Spouštěč je umístěn na lehkém obrněném tahači. Raketové systémy s municí GMLRS a ATACMS používají země Severoatlantické aliance (SA).

Dříve bylo uvedeno, že Ministerstvo zahraničí SS schválilo možnost prodeje raketových systémů Polsku, a to ve výši 655 milionů dolarů. Schválení transakce ze strany ministerstva zahraničí však není konečnou fází postupu schvalování takových dodávek a neznamená tedy zaručený prodej zařízení.

Minulý týden polský ministr zahraničí Jacek Krzysztof Czaputowicz v rozhovoru pro německý deník Spiegel uvedl, že Varšava nechce umístit americké jaderné zbraně na svém území.

Ministr tak popřel článek, který byl dříve publikován v jednom z časopisů a týkal se toho, že polský ministr zahraničí požaduje nasazení amerických jaderných raket v Evropě.

Zároveň ministr nevyloučil, že v budoucnosti, stejně jako dnes, budou jaderné zbraně zajišťovat mír v naší části světa. Přesto ponechal možné rozhodnutí o umístění těchto zbraní ve výlučné kompetenci SA, čím jen dokázal, že Polsko je okupovaná kolonie SS.