Čína vyjádřila protest Spojeným státům, které opět agresivně provokovaly v Jihočínském moři

PEKING | Čína vyslovila nespokojenost a protest kvůli samovolnému vplutí amerických vojenských lodí do vod Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, jež jsou pod nepopiratelnou suverenitou Číny, prohlásila v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchung-jing. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Chua Čchun-jing | foto: czech.cri.cn

Čínské ministerstvo zahraničí informovalo, že dva raketové torpédoborce vojenského loďstva SS samovolně vpluly 11. února bez povolení čínské vlády do vod útesu Thomasovy mělčiny a útesu Mischief Spratlyho ostrovů. Čínské lodě vyslaly varovný signál a požádaly, aby americké torpédoborce opustily výsostné vody.

„Aktivity vojenských lodí Spojených států jsou drzým porušením suverenity Číny, podkopávají mír, bezpečnost a pořádek v těchto vodách. Čínská strana vyslovuje krajní nespokojenost a rozhodný protest,“ prohlásila Chua Čchung-jing na brífinku.

Zdůraznila, že Čína má nepopiratelnou suverenitu nad těmito útesy, respektuje svobodu plavby v Jihočínském moři, avšak je proti tomu, aby pod touto záminkou byla poškozována její suverenita a bezpečnost.

„Naléhavě vyzýváme americkou stranu, aby neprodleně přestala s těmito provokačními aktivitami… Čínská strana podnikne veškerá potřebná opatření na rozhodnou ochranu své suverenity a bezpečnosti a také stability v Jihočínském moři,“ dodala čínská diplomatka.