Austrálie nakoupí od Francie 12 ponorek

CANBERRA | Australská vláda uzavřela v pondělí zbrojní dohodu, která je nedražší v dějinách země. Od Francie nakoupí dvanáct ponorek za více než 30 miliard eur. Ponorky mají zemi pomoci, aby si zachovala strategický vliv v regionu. Jedná se o zbrojení proti Číně.

Ilustrační snímek

Objednávku se snažil získat i německý koncern ThyssenKrupp. Na ceremonii v australské metropoli Canberra označil australský premiér Scott Morrison nákup ponorek od francouzského výrobce Naval Group za největší investici do obrany v mírových časech.

Naval Group dosáhla prvenství mezi firmami, které se účastnily tendru ještě v roce 2016. Koncern se tehdy ještě nazýval DCNS. Stát má v něm podíl 62%.

První ponorky dodají Francouzi Austrálii po roce 2030. Postupně nahradí zastaralé plavidla, které se ještě nyní používají. Dodavatel je postaví v Austrálii v loděnicích v Adelaide. Na jejich výrobě se bude podílet 2,8 tisíce pracovníků. Ve Francii se na dodávce zúčastní kolem pěti stovek osob.

Francouzská ministryně obrany Florence Parly označila tento zbrojařský projekt za důkaz důvěry mezi oběma zeměmi. „Tím získá Austrálie strategickou výhodu v celém regionu,“ uvedla k nákupu.