Bezpečnost Izraele je důležitá, ale útoky jeho letectva na Sýrii nejsou legitimní, zní z Ruska

MOSKVA | Bezpečnost Izraele je pro Rusko prvořadou otázkou, avšak útoky izraelského letectva na syrské území nejsou legitimní a odůvodněné, řekl novinářům náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Alexejevič Rjabkov | foto: en.alalam.ir

„Pro nás má bezpečnost Izraele prvořadý význam. Avšak nechci tím říct, že protizákonné útoky Izraele na cíle na syrském území, včetně tak či jinak spojených s Íránem, jsou legitimní a mohou být ospravedlněné,“ řekl.

„Nikoli, odsuzujeme je, nejsou legitimní. To ale zase neznamená, že se nemáme starat o bezpečnost Izraele,“ zdůraznil náměstek ministra zahraničí.

Toto prohlášení bylo učiněno po prohlášení IDF o útoku na předpokládané íránské arzenály v Sýrii a na několik baterií systémů protivzdušné obrany. Podle IDF byl tento útok reakcí na pokus o raketové ostřelování Golanských výšin, o kterém dříve informovaly.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v lednu prohlásil, že Izrael je kvůli zabránění vojenské konsolidaci Íránu v Sýrii připraven posílit útoky na íránské objekty v Arabské republice.