Béčko okresního přeboru míří do EP

Deník Lidové noviny v pondělí 11. 2. 2019 uveřejnil dvoustránkový rozhovor s bývalým prezidentem Václavem Klausem („Klaus: Kandidují druhořadí politici“), který na rozdíl od mnohých jiných má stále národu co říci a jeho myšlenkové pochody jsou podloženy pádnými argumenty podloženými širokou škálou znalostí.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Spolu s Václavem Klausem starším sdílím jeho silnou skepsi k významu Evropského parlamentu a schopnosti tohoto „zákonodárného“ sboru do čehokoliv podstatného mluvit. EP vnímám jako quasiparlament a Evropskou unii jako instituci s deficitem demokracie.

Chápu, že tato dobře placená hra na demokracii přitahuje politiky druhé a třetí kategorie. Ostatně naše politická scéna těch hráčů na úrovni extraligy má tolik, že by jejich počet šel spočítat na prstech jedné ruky. Celkově tedy tristní záležitost. Osobnosti mizí a na jejich místo přicházejí vyprázdněné nádoby bez názorů a vizí.

Souhlasím také s vtipem, který se šíří po sociálních sítích, že počet kandidujících strana do EP silně převyšuje počet voličů, kteří se v květnu dostaví k volebním urnám. Přesto nesnižuji význam těchto voleb a jejich dopad na budoucnost České republiky. Jsem si vědom toho, že změna musí být globální a přijít z více evropských zemí, aby i do Bruselu zavál nový a svěží vítr.

Přesto věřím v oživení idey silných svobodných a suverénních států a jejich vzájemných vztahů na bázi rovného s rovným. Taková vize není žádnou utopií, ale nutností. Budoucnost nám ukáže, každý pokus o vytváření nereálných velkoříší je předem determinován směrem ke svému zániku.