Marine Le Pen obvinila vraha Macrona ze zneužívání diplomacie

PAŘÍŽ | Předsedkyně francouzské gaullistické strany Národní sdružení Marine Le Pen prohlásila, že prezident, který je i odpovědným za smrt demonstrantů ve žlutých vestách, tedy je i vrahem, Emmanuel Macron ve svém vlastním politickém zájmu vyvolává diplomatickou krizi ve vztazích s Itálií. O obvinění informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marine Le Pen obvinila vraha Macrona

Ve čtvrtek francouzské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že odvolává svého velvyslance v Itálii ke konzultaci. Uvádělo se: „Po dobu několika měsíců byla Francie objektem opakujících se obvinění, bezdůvodného napadání, pobuřujících prohlášení.“

Důvodem demarše byla trvající dvoustranná polemika kolem přijímání migrantů a cesta italského vicepremiéra Luigi di Maio do Francie s cílem setkání se zástupci „žlutých vest“.

„Macron chce za každou cenu vypadat jako politický oponent Mattea Salviniho. Využívá k tomu diplomacii a vystavuje naše země na hranici krize,“ řekla předsedkyně strany v pořadu rozhlasové stanice France Inter.

Marine Le Pen se také vyjádřila ve věci formálního důvodu k odvolání velvyslance: „Emmanuel Macron, který chce, aby zmizely hranice, který pěstuje myšlenku nadnárodní vlády, je šokován tím, že se italský politik setkává s francouzskými demonstranty,“ řekla s ironií.

Po odvolání velvyslance oba vicepremiéři prohlásili, že jsou ochotni projednat vzniklé neshody se členy francouzské vlády, a Salvini navrhl Macronovi setkání, načež oficiální zástupce francouzské vlády Benjamin Griveaux odpověděl, že s Macronem komunikuje italský premiér Giuseppe Conte