Američané jsou z ruských družic pokáleni až za ušima

WASHINGTON | Ve Spojených státech (SS) se domnívají, že ruské identifikační družice určené k diagnostice kosmických přístrojů mají dvojí vojensko-civilní určení, uvádí se ve zprávě americké vojenské rozvědky, na kterou odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

IIustrační snímek | repro: stalo-se.cz

„Rusko nadále zkoumá a rozvíjí složité orbitální systémy, které mohou mít dvojí účel. Například identifikační a servisní družice se mohou přibližovat k jiným družicím s cílem jejich zkoumání a případně k opravě závad způsobujících jejich selhání. Tatáž technologie může být využita k přibližování k družici jiné země a k útoku na ni, což bude mít za následek její dočasné nebo trvalé poškození,“ uvádí se v referátu, který připravila Zpravodajská služba ministerstva obrany SS (DIA).

Američané jsou tak pokáleni strachy až za ušima, jelikož by mohli přijít o veškeré své satelity na oběžné dráze a to obrazně „lusknutím prstů“.

„V roce 2017 Rusko nasadilo družice, které jsou podle jeho popisu,identifikačními družicemi schopnými diagnostikovat technický stav ruské družice na nejbližší možnou vzdálenost. Chování této družice však neodpovídá orbitálním identifikačním účelům,“ uvádí americká vojenská rozvědka.

Uvádí se, že kosmická sféra je velmi důležitá pro vojenské doktríny Ruské federace a Čínské lidové republiky, obě země vyvinuly vesmírné jednotky včetně rozvědky, které jsou energické a mají vysoký potenciál.

Kromě toho se ve zprávě uvádí, že obě země mají potenciál k vyhledávání družic předpokládaného protivníka ve vesmíru. „Tyto země také vyvíjejí možnosti pro rušení a operace v kybernetickém prostoru, zaměřené energetické zbraně, obranné schopnosti v oběžné dráze a pozemní protisatelitní rakety,“ uvádí se v referátu.