Bulharsko poděkovalo Maďarsku za pomoc při potlačení migrační invaze mu-slimáckých vetřelců

BUDAPEŠŤ – SOFIE | Bulharsko je vděčné Maďarsku za jeho úsilí při podpoře členství země v schengenském prostoru, jakož i za pomoc při potlačení migrační vlny na bulharsko-tureckých hranicích – na vnějších hranicích Evropské unie, řekla bulharská vicepremiérka Mariana Nikolova v úterý v Budapešti po schůzce s ministrem zahraničních věcí Péterem Szijjártó. Píše z Budapešti zpravodaj TASR Ladislav Vallach.

Mariana Nikolva a Péter Szijjártó

Podle prohlášení, které maďarský resort diplomacie poskytl TASR, bulharská politička zdůraznila, že Maďarsko je důležitým partnerem Bulharska, se kterým má v mnoha významných otázkách totožné postoje. Jako příklady uvedla problematiku západního Balkánu či soudržnosti a zemědělskou politiku EU.

Szijjártó podotkl, že obě země vidí řešení demografických výzev v podpoře rodin, a ne v podpoře migrace. Podle jeho slov je ochrana vnějších hranic EU prioritou pro Maďarsko i Bulharsko. „Budování hraničních zábran bylo úspěšnou odpovědí na bezpečnostní výzvy v obou zemích,“ dodal.

Maďarský ministr připomněl, že Bulharsko nepatří do schengenské zóny. „Bulharsko své hranice ochránilo, přesto ho nechtějí přijmout do Schengenu, přičemž existují schengenské členské státy, které nedokázaly ochránit své vlastní hranice,“ řekl Szijjártó a dodal, že loni Maďarsko poslalo na pomoc při ochraně bulharsko-tureckých hranic 44 policistů s příslušným technickým zabezpečením. Na hranici s Tureckem Bulhaři dokonce nasadili i lovce lidé, aby odchytávali vetřelce a instalovali ploty.