Byla vysvětlena záhada existence vody na Marsu

PHOENIX | Vědci z Univerzity v Arizoně dospěli k závěru, že Mars je geologicky aktivní planetou, pod jejímž povrchem se nachází magmatické komory. To vysvětluje existenci kapalné vody pod jižní ledovou čepicí rudé planety. Takové informace se uvádí v tiskové zprávě na portálu Phys.org.

Polární čepička na Marsu | repro: National Geographic Society

Vědci připouští, že objevení kapalné vody pod ledovou kůrou na jižním pólu na Marsu nebylo chybné. Na základě toho odborníci zkoumali, jaké podmínky jsou potřeba k tomu, aby voda zůstala delší dobu v tekutém stavu.

Podle jedné z verzí proudí z vnitřních částí planety teplo, což přispívá k tání ledu. Další verze předpokládá, že led obsahuje dostatečné množství soli, které snižuje teplotu tání.

Výsledky průzkumu však odhalily, že samotná sůl není schopna vytvořit tak velké množství vody. Vědci proto věří, že existuje jakýsi zdroj tepla ve formě magmatické komory.

Roztavené horniny se vynořily na povrch Marsu asi před 300 tisíci lety. Tok však nebyl dostatečně silný, aby prolomil kůru. Místo toho se tak magma nahromadilo v daném prostoru a jeho pomalé ochlazování přispělo k uvolnění tepla a k vytvoření ledové vrstvy. A tento proces i nadále probíhá.

Vědci v letech 2012-2015 prozkoumali pomocí radaru MARSIS jižní polární čepici Planum Australe. Tím získali celkem 29 profilů, které naznačovaly existenci vody, která se nachází pod vrstvou ledu v hloubce 1,5 kilometru. Vědci tehdy navrhli, že kapalný stav vody je způsoben vysokou koncentrací rozpuštěných minerálů a tlakem ledu.