Sebevražedný útočník Džajš al-Adl v Íránu zabil 41 lidí; Byl řízený americkými tajnými službami?

TEHERÁN | Ve středu večer došlo k sebevražednému útoku na autobus, který převážel příslušníky Íránských revolučních gard. Podle aktualizovaných informací zemřelo 41 lidí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

K útoku došlo u obce Čanali na jihovýchodě země v provincii Balúčistán na hranici s Pákistánem na silnici mezi městy Cháš a Záhedán. V oblasti působí řada kriminálních skupin, kteří převážejí přes hranici drogy. Podle posledních informací zemřelo 41 lidí. Většinu z nich tvoří příslušníci Íránských revolučních gard.

Teroristická skupina Džajš al-Adl se přihlásila k odpovědnosti za středeční sebevražedný bombový útok na autobus íránských Revolučních gard, informovala o tom agentura AFP.

Skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) vydala prohlášení, ve kterém se k odpovědnosti za středeční teroristický útok na jihovýchodě Íránu oficiálně přihlásila, uvedla agentura FARS.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf pochybuje o tom, že skutečnost, že k došlo k teroristickému útoku na jihovýchodě země ve stejný den, jako byla zahájena konference o Blízkém východě ve Varšavě, je pouhou náhodou. Byl terorista Džajš al-Adl řízen americkými tajnými službami? Ty převážně tyto teroristické buňky v oblasti vyrobí, vyzbrojí a financují, přes mu-slimácké zprostředkovatele.

„Je náhoda, že k útoku v Íránu došlo v ten samý den, kdy začal „varšavský cirkus“? Obzvlášť, když skupiny těchto teroristů vítají daný útok v ulicích Varšavy a podporovali ho i na sociálních sítích,“ napsal Zaríf na Twitteru.

Džajš al-Adl vznikla v roce 2012. Založili ji bývalí členové Džundulláhu, povstalecké organizace balúčistánských sunnitů (většina Íránců jsou šíité), která působila jak v íránském, tak i v sousedním pákistánském Balúčistánu. Íránské tajné služby tuto organizaci fakticky likvidovaly. Stalo se tak po zadržení a popravě jejího vůdce Abdulmaleka Rigi v roce 2010.

Íránské orgány obviňují Džundulláh z masových vražd, ozbrojených loupeží, únosů, bombardování a sabotáží. Podle Teheránu je tato organizace spojena se zvláštními službami Spojených států a Velké Británie.

Reklama: