Babišův hate: Kdo odmítá EET, krade

Tento jednoduchý „hejt“ se podařilo prosadit za jakousi mantru obhájců EET. Opozice bohužel nedokázala této jednoduché myšlence čelit a nenašla žádnou zbraň, přes kterou by lidem vysvětlila, že tak jednoduché to není. Mimo jiné je to důkazem totální neschopnosti opozice.

Eva Hrindová | foto: archív autorky

Lidé odmítají EET z různých důvodů – a skutečně – pro některé to znamená, že budou muset přiznat příjmy, které předtím dokázali schovat. Otázka je, jestli to jsou tak významná čísla, abychom je kvůli tomu pranýřovali za kradení.

Pro velké firmy s relevantními obraty zavedení EET nebyl a není žádný problém. O těch se teď nemusíme bavit. Ale právo podnikat, živit se sami, mají i ti malí. Mimo jiné tím ulehčují státu, protože nic od státu nechtějí a nedostávají – neberou žádné dávky.

A tyhle malé zavedení EET postihlo nejvíce. Malí podnikatelé, řemeslníci, kteří nikoho nezaměstnávají a mají malé obraty, které je stěží uživí, jsou teď na vážkách. Pokračovat a naučit se pracovat s technikou? Možná si budou muset najmout i účetní, kterou do teď nepotřebovali. Není to příliš velká komplikace? Proč někomu vadí opravdu drobní živnostníci, kteří si stěží vydělají na svůj život? Lze brát vážně argumenty, že když si neumí vydělat hodně peněz, nemají podnikat? Proboha – proč chceme posílat lidi, kteří nikoho nezatěžují, do sociální sítě? Komu takoví lidé vadí a proč vůbec vadí?

Lidé v důchodovém věku, kteří drobně živnostničí, jsou přece pro stát výhodou. Sice nic (kromě sociálního a zdravotního – cca 4 000/měsíc) neodvádí, ale také nic nedostávají. Proč je někdo chce zlikvidovat? Stát přijde o ty čtyři tisícovky a navíc ještě bude muset těmto lidem něco platit (důchody, sociální dávky, podpory). Tahle rovnice mi pro stát nevychází moc výhodně…

Kdo chce moc, nebude mít nic. A přesně tak stát dopadne. Šedá ekonomika se posílí a najít dobrého řemeslníka bude zase o dost těžší. Vítejte ve starých časech…