Spojené státy tlačí na Turecko, aby se vzdalo ruských S-400

SOČI – ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že Washington tlačí na Ankaru kvůli dodávkám protiletadlových raketových systému S-400, jejich instalace je naplánována na říjen 2019. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

„Ve věci S-400. Všichni vědí, že americká vláda na nás silně tlačí v souvislosti s touto otázkou,“ řekl turecký prezident Erdoğan před začátkem jednání s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem, které proběhlo včera v ruském Soči.

Rusko a Turecko na konci 2017 podepsaly úvěrovou dohodu o dodávkách komplexů S-400 Triumf. Část této transakce zaplatí Turecko samo, druhá část bude zaplacena z obranného úvěru, který mu poskytne Rusko.

Jde o čtyři jednotky S-400 v celkové částce 2,5 miliardy dolarů. Kontrakt předpokládá opci po splnění základní části dodávek. Instalace zakoupených komplexů je naplánována na říjen 2019.

V minulém prosinci vedoucí výboru amerického senátu pro ozbrojené síly James Inhof oznámil, že Turecko se musí zříct nákupu S-400, aby zůstalo členem programu F-35.

Současně Ministerstvo zahraničí SS schválilo možný prodej komplexu Patriot Ankaře. Krátce předtím turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu uvedl, že rozhodnutí o nákupu S-400 nemůže být zrušeno.