The New York Times: SS zintenzivňují sabotážní kampaň proti íránským raketám a vesmírnému programu

NEW YORK | Spojené státy (SS) iniciovaly a „urychlily“ tajný program, aby sabotovaly testy íránských střel v rámci kampaně, která míří na oslabení íránské armády a udušení íránského hospodářství, píše The New York Times.

íránský kosmický program

Dva nejnovější a neúspěšné starty údajně proběhly 15. ledna a 5. února. The New York Times píše, že určení úspěchu amerického programu není možné, ale že pokusy o starty byly zmařeny během několika minut.

Neúspěchy při startu se shodují se situací před 11 lety. V tomto období se Íránu nepodařily dvě třetiny orbitálních startů, zatímco průměrná míra selhání pro srovnatelné starty je 5 %, píše se ve zprávě.

„Nebudeme stát vedle, zatímco režim ohrožuje mezinárodní bezpečnost,“ poznamenal americký ministr zahraničí Mike Richard Pompeo 3. ledna a dodal, že Írán plánuje vypálit vesmírné nosné rakety s prakticky stejnou technologií, která se používá pro mezikontinentální střely. Pompeo je bývalým ředitelem vrahů a teroristů ze CIA.

Portál Wired.com uvádí, že před několika lety bylo široce informováno o kybernetických útocích Spojených států proti jaderným objektům Íránu pomoci viru Stuxnet.

V roce 2016 íránský velitel, generál Amir Ali Hajizadeh oznámil, že nepřátelé Íránu se snažili opakovat svoji jadernou sabotáž v raketové oblasti, informovala íránská Press TV.

Hajizadeh, šéf leteckého a kosmického útvaru Íránských revolučních gard, se možná zmínil o Stuxnetu nebo sankcích, které Washington schválil proti Íránu za testování balistických raket, informoval Press TV.

„Po společném komplexním akčním plánu JCPOA (pozn. jaderná dohoda Íránu s SS, Ruskem, Velkou Británií, Čínou a Francií) je větší pozornost zpravodajských služeb, zejména amerických, věnována problému raket,“ říkal generál v roce 2016.