Báječná léta s Novou

Když před čtvrt stoletím do našich obývacích pokojů vstoupila soukromá televize Nova, byl to pravý uragán a tajfun. Místo nastavování zrcadla přišla dekadence plytkých amerických seriálů a filmů, pořady s úchyláky ukrytými za plentou v budce, biotroniky vysílající energii, uječenou feťačkou Perglerovou, televizní noviny se zvířátky a žoviálními moderátory a jiné hity.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Nova přinášela nový a neotřelý pohled na svět, bavila po svém a utvářela novou nejen mediální realitu. Řada jejich aktérů se stala celebritami a přesáhla také do politické sféry. Pojem televizní zábavy ovšem deklasovala na úroveň suterénu a pro mladou generaci přinesla vzory na hony vzdálené socialistické realitě.

Sice ne vše, co přinesla, bylo a priori špatné a esencí čirého zla, ale v mnohém se podepsala na kulturním, vzdělanostním a morálním úpadku České republiky, s jehož dědictvím se potýkáme dodnes. Naopak za kladnou stránku lze považovat to, že monopol České televize na jedinou pravdu a zpravodajský primát byl pokořen. Soupeření a soutěžení v boji o diváka je prospěšné pro všechny televize.

Jsem rád, že v současnosti fenomén Nova nepředstavuje takovou sílu jako v počátečním období. Pluralita a množství různých kanálů a televizí, včetně těch zcela nezávislých dává každému svobodnou volbu. Televizní ovladač má tu výhodu, že se každá stanice dá i spolehlivě vypnout nebo přepnout.