Fox News: DJ Trump kvůli získání osmi miliard na stavbu stěny zavede výjimečný stav

WASHINGTON | Americký vůdce Donald John Trump očekává, že zavedením režimu výjimečného stavu dodatečně získá až osm miliard dolarů na stavbu stěny na hranici s Mexikem, uvedla televizní stanice Fox News s odkazem na vysoce postavené zdroje v administrativě prezidenta.

Hraniční ploty mezi Mexikem a SS | reprofoto: wikipedia.org

Dříve DJ Trump od Kongresu požadoval 5,7 miliard dolarů na stavbu pohraniční zdi na jihu Spojených států, když byl jeho požadavek zamítnut, tak americký prezident nepodepsal rozpočet řady ministerstev, což narušilo práci mnoha úřadů. Kongres ve čtvrtek přijal rozpočet, ve kterém je vyčleněno 1,4 miliardy dolarů na stavbu stěny do konce finančního roku 30. září.

Bílý dům oznámil, že DJ Trump rozpočet podepíše, ale na hranici s Mexikem kvůli masové nelegální migraci vyhlásí režim výjimečného stavu. To administrativě amerického prezidenta umožní přerozdělit zdroje úřadů na stavbu stěny, čímž obejde Kongres.

Očekává se, že takové rozhodnutí DJ Trumpa bude napadeno u soudu a vyvolá to nový boj s Kongresem. Shutdown historicky rekordního trvání v SS začal v prosinci 2018 a vyvolal pozastavení fungování americké vlády.