Vůdce SS Trump prohlásil, že japonský premiér ho nominoval na Nobelovu cenu

WASHINGTON | Americký vůdce Donald John Trump v pátek oznámil, že japonský premiér Šinzó Abe ho nominoval na Nobelovu cenu míru za jeho práci na zahájení dialogu se Korejskou lidově demokratickou republikou.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Vůdce SS Donal John Trump na tiskové konferenci v Bílém domě vyprávěl mj. o svém nadcházejícím summitu s předsedou KLDR Kim Čong-unem ve Vietnamu. DJ Trump prohlásil, že výměna názorů s Kimem byla nejprve plná ohně a hněvu, ale od jejich prvního loňského setkání v Singapuru se mezi oběma vyvinul dobrý vztah.

Vůdce SS Trump řekl, že japonský premiér Abe mu dal kopii dopisu, který napsal a ve kterém ho jménem Japonska nominoval na Nobelovu cenu. Podle Trumpa ho Abe nominoval, protože má obavy ze severokorejských raketových testů přes Japonsko.

„Abe mi dal tu nejkrásnější kopii listu, kterou poslal lidem, co tuto Nobelovu cenu udělují,“ řekl šéf Bílého domu. Japonské velvyslanectví ve Washingtonu zatím tiskové agentuře AP neodpovědělo na žádost o potvrzení informace.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který rovněž připsal Trumpovi zásluhy za zahájení jednání s izolovanou Severní Koreou, též podpořil nominaci amerického prezidenta na Nobelovu cenu míru.

Reklama: