Íránský ministr zahraničí Zaríf si dělal se Spojených států legraci

MNICHOV – TEHERÁN | Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf vtipně zareagoval na americká obvinění, která se týkají toho, že Teherán zasahuje do záležitostí Blízkého a Středního východu. Zaríf přitom poukázal na umístění amerických základen na íránských hranicích. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mohammad Džavád Zaríf | reprofoto: Sputnik

Administrativa nynějšího amerického vůdce Donalda Johna Trumpa realizuje tvrdou politiku vůči Íránu. Již dříve Spojené státy (SS) odstoupily od jaderné dohody s Íránem, a to nehledě na to, že evropští účastníci této dohody, stejně jako Rusko a Čína, byly proti tomuto kroku a zůstaly členy smlouvy.

„Spojené státy tvrdí, že se Írán vměšuje do záležitostí regionu. Ale zeptal se někdo, čí je vlastně tento region? Podívejte se na mapu. Američtí vojáci ujeli desítky tisíc kilometrů, aby obklíčili všechny naše hranice svými základnami. Dokonce existuje vtip o tom, že byly íránské hranice umístěny uprostřed amerických základen,“ prohlásil íránský ministr během svého vystoupení na Mnichovské konferenci pro bezpečnost.

SS pravidelně zavádějí sankce proti íránským politikům a společnostem. Washington oficiálně prohlašuje, že nehodlá usilovat o změnu režimu v Íránu, ale počítá s tím, že se íránská vláda a národ rozhodnou správně. Navíc SS v roce 2018 podpořili protestující v Íránu. Americké tajné služby mají v Íránu podporovat i teroristy.

Reklama: