Japonsko vybuduje výtah do vesmíru

TOKIO | Japonská korporace Obayashi prohlásila, že vybuduje do roku 2050 výtah, který bude převážet cestující a náklad do vesmíru do vzdálenosti 96 000 km. Stavbaři zaručují, že nový výtah bude bezpečnější a levnější než kosmické raketoplány. Informuje o plánech japonských vědců a techniků rozhlasová stanice Hlas Ruska. Teorie orbitálního výtahu je ještě z minulého století, avšak zatím nebyly objeveny materiály na uskutečnění takového projektu.

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

V současné době přijde vyslání jednoho kilogramu nákladu kosmickou lodí zhruba na 22 tisíc dolarů. Výtah může za stejné peníze přepravit až 200 kg. Vedení korporace Obayashi má za to, že po objevení uhlovodíkových nanomateriálů, nastal čas tyto materiály využít ke stavbě orbitálního výtahu. Společnost zapojuje do práce na tomto projektu studenty ze všech japonských univerzit. Doufá rovněž ve spolupráci s vědci ze zahraničí.

Teorie orbitálního výtahu počítá s tím, že výstupní stanice v kosmu bude orbitálním satelitem, který bude odstředivou silou držen v konkrétním bodě nad planetou, tudíž jí nebude obíhat jako stávající satelity, nýbrž bude mít rychlost zemské rotace. Což dnešní věda již zná a je možno takovou stanici vyrobit, ovšem zatím nebyly otestovány materiály, které by byly odolné na výrobu spojnice se zemským povrchem a takovou orbitální stanicí.