Spojené státy pomohly Rusku ušetřit 450 miliard dolarů

MOSKVA | Zatímco připravují další sankce proti Ruské federaci (RF), tak ve Spojených státech (SS) dospěli k nečekaným závěrům. Úctyhodné mezinárodní rezervy Ruska, které přesahují celý zahraniční dluh státu, jsou z velké části vytvořeny zásluhou amerických a evropských sankcí.

Ilustrační snímek

K únoru se objem zlatých a valutových rezerv Centrální banky RF odhadoval na 475 miliard dolarů. To je znatelně více, než činí celkový státní dluh (453 miliard). Tato částka téměř trojnásobně přesahuje normy doporučované Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mezinárodní rezervy jsou vysoce likvidní zahraniční aktiva, jimiž disponuje Centrální banka RF. Využívají se k financování schodku platební bilance, ovlivňování směnného kurzu měny pomocí intervencí, k podpoře důvěry vůči měně a ekonomice země, a také jako základ pro zahraniční půjčky. Zlaté a valutové rezervy se skládají především z aktiv v cizí měně a monetárního zlata.

„Jejich nahromadění hodně pomohlo rozpočtové pravidlo – všechny zisky z ropy a plynu, které přesahovaly cenu ropy 40 dolarů za barel uvedenou v rozpočtu, mířily do státní pokladny. A to i přesto, že barel ropy značky Brent v minulém roce stál v průměru kolem 70 dolarů,“ píše redaktorka Sputniku Natalja Dembinskaja.

V roce 2014 prováděla Centrální banka RF valutové intervence, aby podpořila rubl a zachránila ekonomiku před následky ekonomické krize. V důsledku toho se rezervy okamžitě snížily o 25 %. Avšak od roku 2015 se zásoby zase obnovují. Například od února minulého roku se rezervy doplnily o 27 miliard dolarů. Takové tempo patří k jedněm z nejvyšších mezi největšími ekonomikami světa.

Ruská centrální banka tuto politiku provádí důsledně. A není divu – sankční nátlak sílí a Rusko tak aktivně formuje jakýsi airbag. Za růst zlatých a valutových rezerv však země nevděčí jen rozpočtovému pravidlu a poměrně vysokým cenám ropy. Ať už to zní jakkoli paradoxně, napomohly tomu také americké a evropské sankce.

„Kvůli sankcím nemohly největší ruské banky a ropné společnosti obnovit úvěry západních bank. Proto splácely dluhy v termínu a tím snižovaly podíl půjčených prostředků. Výsledkem je akumulace volného kapitálu,“ podotýká americký deník The New York Times.

„Lze to však také považovat za negativní faktor, který poukazuje na snížení ekonomické aktivity v zemi a na zpomalení investičního procesu,“ pokračuje deník, což je jen chlácholivá propaganda pro amerického čtenáře, jelikož v době štvavé rusofobie ve Spojených státech není možné reálně informovat o úspěchu Ruska.

Nicméně, jak poukazují samotní ekonomové, naléhavá potřeba po zahraničních půjčkách zkrátka neexistuje, protože je Rusko jednou z nejméně zadlužených zemí světa. V průběhu roku se zahraniční dluh státu snížil téměř o deset procent.

Solidní objem zlatých a valutových rezerv je jakousi pojistkou proti sankčním rizikům a podporuje bezpečnou úroveň národní ekonomiky. Je obzvláště důležité, aby rezervy pokrývaly celý zahraniční dluh. Znamená to tedy, že ruské ministerstvo financí může v případě nutnosti dluh kdykoli zaplatit. Naopak Spojené státy jsou nejzadluženější ekonomikou světa, kdy její bankrot může nastat z minuty na minutu.

V posledních deseti letech se struktura ruských rezerv podstatně změnila. Investice do amerických státních dluhopisů se snížily na minimum, zato se však až desetinásobně zvýšil podíl zlata – na 90 miliard dolarů. Jde tedy o 18 % celého objemu zlatých a valutových rezerv.

Zlato z hlediska rozvoje finančního systému nemá žádnou alternativu. Jedná se o ochranu před valutovými riziky, pojištění proti sankcím a samozřejmě jde i o možnost, jak si vydělat. Každá měna, ať už jde o dolary nebo eura, je těžce zatěžována dluhy. A dluhy by mohly v dlouhodobém hledisku skončit odpisem. V případě krachu dolarového systému si zlato jednoznačně zachová svou hodnotu.

Dolaru je však stále méně důvěřováno. Centrální banka RF snížila jeho podíl na zlatých a valutových rezervách více než dvojnásobně, a to ze 46 % na pouhých 22 %. Na jaře minulého roku převedl regulátor z americké měny na eura a čínské jüany až jednu pětinu mezinárodních rezerv – téměř sto miliard dolarů.

Podobná opatření ruské Centrální banky by mohla poněkud snížit likviditu mezinárodních rezerv, nyní jsou však zlaté a valutové rezervy vystaveny menšímu riziku znehodnocení. Dluhopisy SS jsou totiž stále levnější. Snížení objemu dolarových aktiv bylo navíc zajištěno především prodejem amerických cenných papírů.