Ruské námořnictvo v Černém moři sleduje invazní americký torpédoborec

SEVASTOPOL | Ruské námořnictvo sleduje činnost amerického torpédoborce Donalda Cooka v Černém moři. Informuje o tom ruské Národní kontrolní středisko obrany. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

USS Donald Cook | foto: stalo-se.cz

„19. února 2019 v 17 hodin moskevského času vplul do Černého moře torpédoborec amerických námořních sil Donald Cook. Černomořské loďstvo zorganizovalo nepřetržité sledování amerického torpédoborce,“ uvádí zpráva.

Uvádí se, že přímou kontrolu nad jeho činností provádí malá raketová loď Orechovo-Zujevo a průzkumná loď Ivan Hurs.

Jak informovala tisková služba ukrajinského námořnictva, americký raketový torpédoborec Donald Cook dorazí do ukrajinského přístavu Oděsa 25. února.

Začátkem února zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance (SA) Rose Gottemoeller na zasedání Atlantického výboru v Norsku oznámila, že za poslední dva roky Severoatlantická aliance zvýšila počet dní, které její lodě tráví v Černém moři.

Rusko ze své strany uvedlo, že zvýšenou aktivitu zemí aliance v regionu nepovažuje za hrozbu, nenechá ale bez odezvy žádné akce, které bude považovat za potenciálně nebezpečné.

Jak vyhnat USS Donald Cook? Rusům se to už v roce 2014 podařilo

Podle informací, které přinesly světové zpravodajské agentury, v sobotu 12. dubna 2014, letadlo ruských vzdušných sil Su-24 provedlo přelet nad americkým torpédoborcem USS Donald Cook, vybaveném nejnovějším americkým mnohostranným obranným a informačním systémem Aegis a také vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu Tomahawk. V pondělí 14. dubna Pentagon vydal nečekaně emocionální komentář ohledně této události.

Oficiální představitel Pentagonu plukovník Steve Warren se vyjádřil přímo hystericky: „Bylo to zastrašující a nepřípustné, protože akce demoralizovala posádku a měla negativní vliv na celkové psychologické klima mezi vojáky.“ Dále prohlásil: „Tyto provokativní a neprofesionální akce Ruska neodpovídají předchozím dohodám o profesionální spolupráci mezi ozbrojenými silami našich zemí.“ Warren také upřesnil, že ruské Su-24, které podle všeho nemělo na palubě útočné zbraně, v sobotu 12. 4. dvanáct krát prolétlo v blízkosti plavidla USS Donald Cook.

Takže co se tentokrát vlastně stalo? Co tak vystrašilo americké námořníky s profesionálním výcvikem? Navíc po tomto incidentu podalo dvacet sedm členů posádky žádost o uvolnění nebo oznámilo úmysl opustit loď s odůvodněním, že nejsou ochotni riskovat vlastní život. Nepřímo to potvrzuje prohlášení Pentagonu. V něm se uvádí, že daná akce demoralizovány posádku plavidla.

Dvacet sedm námořníků požádalo o uvolnění. K čemu tedy v neutrálních vodách došlo? Odpověď se pravděpodobně skrývá za záhadným jménem Chibiny. Pokud si tento výraz najdete na internetu, tak zjistíte, že se jedná jen o pohoří poloostrově Kolna 150 km za polárním kruhem. Nicméně, tyto Chibiny určitě posádku nevystrašily.

Chibiny je také označení nejnovějšího ruského komplexu radioelektronického boje (REB), který bude montován do všech perspektivních ruských strojů. Informací o něm není příliš mnoho, respektive skoro žádné, ale jsou údaje o tom, že byl testován právě na palubě letounu SU-24 při vojenském cvičení v Burjatii. Ve skutečnosti nic tak nedokáže vystrašit člověka s vojenským výcvikem, jako vlastní bezmocnost. Situace ve světle výše uvedeného se pravděpodobně odehrála následovně.

Letadlo bylo neozbrojené, ale vybavené komplexem radioelektronického boje (REB) – Chibini. Dále se pravděpodobně vše odehrávalo přibližně podle takového scénáře:

Torpédoborec Donald Cook už z dálky zaregistroval blížící se SU-24, následně byl vyhlášen bojový poplach a posádka zaujala místa na bojových postech. Všechno šlo jak mělo, radary počítaly kurz sblížení s cílem, Aegis korektně řídil naváděcí systémy. A najednou. Cvak. Všechno zhaslo. Systémy byly vypnuty. Aegis přestal pracovat, obrazovky zčernaly, dokonce Phalanx není schopen získat navedení na cíl.

SU-24 v té době prolétlo nad palubou torpédoborce, udělalo bojový obrat a simulovalo raketový útok na cíl. Pochopitelně úspěšně, když neexistovala na lodi žádná účinná obrana. Pak se letadlo otočilo a simulovalo další útok. A pak ještě desetkrát, což by znamenalo úplné zničení lodi. Všechny pokusy techniků lodi oživit Aegis a získat navádění na cíl selhaly a až když silueta SU-24 zmizela v dáli nad ruskými břehy, tak obrazovky ožily a systémy navádění na cíl svědomitě ukazovaly křišťálově čisté a prázdné nebe.

Rusové měli Američanům ukázat jejich malost a zaostalost. Posádku amerického torpédoborce prý totálně demoralizovala nová ruská zbraň

Předpokládejme tedy, že poté co SU-24 aktivovalo systém „Chibiny“ na své palubě v bezprostřední blízkosti lodi Donald Cook, veškerá protivzdušná obrana torpédoborce selhala. Rusové, při prověřování efektivity práce systému REB, dvanáct krát imitovali útok na americké plavidlo. Za celou tu dobu posádka nebyla schopna obnovovat nefungující systém CICS (Combat Information Centers). Ten začal pracovat teprve tehdy, když SU-24 odletělo na základnu.

Proto je pochopitelné, proč dvacet sedm lidí chce odejít ze služby v americkém vojenském námořnictvu, když pocítili takové pokoření a vlastní bezmocnost proti systému radioelektronického boje jediného obyčejného bombardéru, když byli na palubě supermoderně vybavené lodě a bylo jim to k ničemu.

Reklama: