Ruská federace poskytla přesvědčivé důkazy o porušení smlouvy INF ze strany Spojených států

MOSKVA | Ruská federace (RF) poskytla přesvědčivé důkazy o tom, že Spojené státy (SS) přímo porušily Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Prohlásil to mluvčí ruského ministerstva obrany a generálmajor Igor Jevgenějevič Konašenkov, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Igor Jevgenějevič Konašenkov | foto: ria.ru

Již dříve deník Daily Beast, s odvoláním na zdroje obeznámené se zprávou CIA, informoval o tom, že američtí zpravodajští důstojníci tvrdí, že ruské úřady na briefingu pro zahraniční zástupce představily dne 23. ledna letošního roku raketu 9M729.

„Když Rusko představilo přesvědčivé důkazy o přímém porušování smlouvy INF ze strany Spojených států, počínaje rozmístěním pozemního odpalovacího zařízení Mk-41 v Evropě, které je schopné vypustit okřídlené rakety Tomahawk, a výstavbou raketového závodu v Tucsonu před dvěma lety konče, objevily se otázky vůči americkým zvláštním službám,“ uvedl Konašenkov, Igor Jevgenějevič. Dále zdůraznil, že vše, co teď Spojeným státům zbývá, je pokusit se nalézt nové důvody.

Dne 23. ledna ruské ministerstvo obrany představilo na briefingu se zahraničními vojenskými představiteli rakety 9M729 komplexu Iskander-M, které SS považují za porušení smlouvy INF.

Rusko promluvilo o vlastnostech rakety. Ministerstvo prohlásilo, že na briefing byli pozváni vojenští atašé a zástupci vojenského diplomatického sboru OSKB, BRICS, Evropské unie a Severoatlantické aliance (SA), stejně jako některé další státy.

Ministerstvo dále poznamenalo, že vojenští atašé ze Spojených států, Británie, Francie a Německa, stejně jako zástupci Evropské unie a misí SA v Rusku, se briefingu nezúčastnili. Takže vědí prd.