Může za to vrah Macron? Cenzura na Facebooku vyhnala francouzské Žluté vesty na ruskou síť VKontakte

PAŘÍŽ | Tzv. hnutí žluté vesty pomalu přechází na ruskou sociální síť VKontakte, aby se vyhnuli cenzuře na Facebooku. Zpravodaj Sputniku o tomto tématu diskutoval s administrátorem jedné takové skupiny, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Cenzura na Facebooku vyhnala Žluté vesty na VKontakte

Na ruské sociální síti VKontakte se objevilo hned několik skupin žlutých vest. Každá z nich má v současnosti asi tisíc účastníků. Skupina s největším počtem účastníků, Info blocage Gillets jaunes, již překonala hranici 2500 uživatelů.

Stránky žlutých vest na síti VKontakte obsahují, stejně jako na Facebooku, informace o blokování cest či videa a fotografie, která byly zhotoveny během protestů ve francouzských městech. Většina příspěvků je ale ve francouzštině.

Sputnik se zeptal administrátora jedné z těchto skupin, proč si stále více a více stoupenců žlutých vest vybírá ruskou síť. Člověk, který si nepřál zveřejnit své jméno, Sputniku vysvětlil, že za všechno může přehnaná cenzura na Facebooku. Právě kvůli ní tak mnozí demonstranti dali přednost ruské obdobě Facebooku.

„Facebook sloužil na začátku hnutí žlutých vest jako jakýsi vektor. A zůstalo jich tam ještě mnoho. Na Facebooku je ale až, přehnaně velká cenzura, když se snažíme zmobilizovat naše členy,“ uvedl pro Sputnik.

Dále se administrátor skupiny postěžoval na to, že byl na delší dobu v mnoha skupinách na Facebooku zablokován. Nakonec byl zablokován definitivně, a to pod záminkou „porušení zjištěných robotem,“ což je definitivní odstranění možnosti přístupu k účtu a jeho veřejné smazání, avšak může do jít k jeho zneužití ze strany Facebooku.

„Založil jsem si nový účet na Facebooku (…), novou skupinu, měl jsem půldruhého tisíce sledujících a znovu následovaly zákazy. Nakonec mi vstup na účet zcela zablokovali,“ rozhořčeně vysvětlil. Následně se tedy rozhodl, že založí skupinu na VK. Tuto platformu totiž považuje za svobodný prostor.

Co se týče obvinění ruských médií, zejména Sputniku, ze strany francouzské vlády, ohledně zasahování do vnitřních záležitostí Francie, považuje je tento zástupce žlutých vest za neodůvodněný: „Vláda je tak zoufalá, že je ochotna obvinit z pomoci žlutým vestám i mého psa. O tom, že za vším stojí Rusko by mohli mluvit dlouho, my však samozřejmě víme, že to není pravda,“ dodal.

Cenzuruje na Facebooku přímo francouzská vláda?

Připomněl také, že francouzský prezident Emmanuel Macron měl v květnu schůzku se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Podle administrátora tak není vyloučeno, že se spolu na něčem dohodli …

Nutno podotknout, že několik měsíců po tomto setkání francouzský prezident uskutečnil prohlášení, které se týkalo možného partnerství vlády a Facebooku. Sociální síť souhlasila s návštěvou čtyř či pěti odborníků z francouzské vlády, aby jim ukázala, jak probíhá moderování.

Po aktualizaci Facebooku, ke které došlo v polovině ledna, přišla hlavní skupina žlutých vest asi o jeden milion členů. Během několika dní se tak počet sledujících snížil z 2,8 milionu na 1,8 milionu. Facebook od této chvíle vyřazuje ze skupin každého uživatele, jehož přidal některý z členů skupiny, ale který se nikdy dění ve skupině nezúčastnil. Další změny se týkaly i možnosti přidat členy do skupin na Facebooku. Dříve to bylo možné bez souhlasu uživatele. Nyní jsou uživatelé nejprve zařazeni do skupiny pozvaných, přičemž toto pozvání je platné pouze 28 dní.

Reklama: