Agrofert musí převzít zodpovědnost za dovoz nakaženého masa z Polska

PRAHA | Vyjádření místopředsedkyně zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Veroniky Vrecionové k avizovaným opatřením ze strany Polska, která reagují na kauzu dovozu masa nakaženého salmonelou. Dovozcem tohoto masa byla společnost Animalco patřící do koncernu Agrofert.

Ilustrační snímek

Pokud Polsko opravdu přistoupí k odvetným opatřením a začne kontrolovat české produkty vyvážené do Polska, měl by případné zvýšené náklady a ztráty vývozců nést holding Agrofert, který dovážel salmonelou zasažené polské hovězí do ČR a ohrožoval tak české zákazníky. Každý musí nést zodpovědnost za své činy. I holding patřící do svěřenského fondu českého premiéra,“ uvedla Veronika Vrecionová.

„Jestliže vláda vytrvale odmítá pomáhat malým českým zemědělcům a výrobcům potravin, měla by alespoň hlídat ty velké, aby ostatním neškodili. To nedělá. Celá politika hnutí ANO je postavena na ochraně velkých zemědělských podniků, což není v zájmu České republiky,“ uzavřela.

„Zásilka hovězího spodního šálu z Polska dovezená do České republiky obsahovala bakterie salmonely. Proto neprodleně vyhlásíme mimořádná veterinární opatření. Každý kus hovězího masa z Polska, který se k nám doveze, bude před uvedením na trh jeho dovozce povinen nechat laboratorně vyšetřit na zdravotní nezávadnost. Musíme zajistit bezpečnost pro naše spotřebitele,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.