Indie zařadila do výzbroje první stíhačku vlastní výroby

NOVÉ DILLÍ | Letecký regulátor Indie (CEMILAC) poskytl definitivní povolení k použití nadzvukových stíhaček Tejas domácí výroby ve vojenském letectvu země, informovala ve čtvrtek televize NDTV.

Indický letoun Tejas | repro: Sputnik (© AFP 2018 / Manjunath Kiran)

Podle televizní zprávy se ceremonie předání příslušné provozní dokumentace konala v Bangalore (stát Karnataka) v rámci letecké a kosmické výstavy Aero India 2019.

Velitel vojenského letectva Indie Birendra Singh Dhanoa nazval tuto událost „závažným mezníkem“ v dějinách vojenského letectva a vojenského průmyslu celé republiky. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Během testování vykonala stíhačka velký počet letů a předvedla přesnost v nasazení zbraní,“ řekl Dhanoa v přítomnosti zástupců indického ministerstva obrany a společnosti Hindustan Aeronautics Ltd, která vyvinula letoun.

Víceúčelová jednomotorová nadzvuková stíhačka Tejas je z 60 % dílem vlastního vývoje Hindustan Aeronautics Limited (HAL) a indického ministerstva obrany. Vývoj trval přes 30 let. Vláda schválila tento projekt v roce 1983 a původně se plánovalo, že bude přijata do výzbroje v roce 1994. Předpokládají, že tato stíhačka má nahradit ruské stíhačky MiG-21.

Indické vojenské letectvo si objednalo víc než 120 stíhaček tohoto typu a mají být dodány do roku 2025.