Jožin z bažin je opravdu hovadina, za složení mi slíbili slivovici, uvedl Ivan Mládek

PRAHA | Zpěvák Ivan Mládek v rozhovoru pro portál Lidovky ozřejmil, jak to bylo se složením legendární písně Jožin z bažin. Prozradil také, jaké překvapení se spojuje s její popularitou, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ivan Mládek | repro: iRozhlas.cz

Ačkoli píseň Jožin z bažin dokázala před lety díky internetu pobláznit publikum v mnoha zemích, loni s tímto Mládková hitem dokonce vystoupila v Praze i kapela Metallica, jde podle zpěváka o hovadinu.

„Je to opravdu hovadina, ale tak vtíravá, že se rozlézají díky internetu po celém světě. A přitom jsem tu písničku nesložil a nenapsal z vlastní iniciativy,“ řekl Mládek. Na to, že se autorství písně připisuje Kňučíkovi si zvykl, ale pravda to není.

„Kňučík byl pouze objednatelem té písně, kromě názvu není jeho ani slovo a ani jedna nota. Nehledě na to, že ani není jisté, že sousloví „Jožin z bažin“ je jeho výmysl. Mé kapele v jedné zlínské hospodě nějaký starý děda říkal, ať jdeme do háje, že Jožin z bažin není nic nového, že se tak ve Zlíně za první republiky říkalu nějakému uchýlovi,“ vysvětlil a dále poznamenal, že kdyby Jožin z bažin nevznikl, světu by to chybělo. „Navrátili připsal jednu velkou zásluhu, nebýt jeho objednávky, Jožin z bažin by nikdy nevznikl. Svět by byl strašně ochuzen.“

Překvapilo ho však, jaký úsech si píseň získala. „Nejvíc mě překvapilo vyprávění našeho cestovatele Tomáše Poláčka, který na Čukotce v nějaké jurtě popíjel vodku s Eskymáky, který neuměl ani rusky. Prý až k ránu se zmoholi na otázku ‚Kakája zemlja‘. Když Poláček odpověděl „Češskaja rezpůblika“, Eskymák prý vstal a slušnou češtinou mu zazpíval Jožina z bažin – a to celého,“ uvedl Ivan Mládek a na závěr vtipně dodal: „Metallica mě samozřejmě potěšila, ale to víte, Eskymák je Eskymák.“