Skončí chumaj Kiska v lochu? Hrozí mu až dvanáct let za jeho kriminální činnost

BRATISLAVA | lovenský prezident a tamější chumaj Andrej Kiska (Киска, volně přeloženo z ruského jazyka jako piča) překvapil svým prohlášením, které bylo věnováno kauze KTGA, kde byl obviněný jednatel společnosti. Chumaj Kiska uvedl, že i on bude pravděpodobně trestně stíhaný.

Kiska ožratý ako ta sviňa | repro: zivot.sk

Kiska přítomným oznámil, že toto trestní stíhání má být pomstou za to, že nechtěl Roberta Fica jmenovat ústavním soudcem. „Odmítl jsem mu zajištění politického důchodu na ústavním soudu,“ říká slovenský prezident. Fico vše popřel. „Ano, hrozí mi trest odnětí svobody na 7 až 12 let, takto vypadá pomsta Roberta Fica,“ oznámil Kiska.

Podle prezidenta ho šéf Smeru vydíral, protože od Kisky chtěl, aby ho jmenoval ústavním soudcem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Vzkázal jsem mu, že se nikdy nenechám zastrašovat a vydírat,“ uvedl Kiska (piča, viz výše). Tentokrát slovenského prezidenta bude zastupovat advokát Daniel Lipšič.

„Je vidět, že se bojí. Jako prezident jsem smutný a zděšený, do jakého stádia se dostala naše zem,“ prohlásil Kiska. Dříve slovenská policie obvinila z daňového podvodu jednoho ze dvou jednatelů firmy KTAG, kterou vlastní Kiska a jeho bratr.

Robert Fico lži slovenského chumaje Kisky vyvrátil

Robert Fico

Předseda strany Smer Robert Fico popřel obvinění slovenského prezidenta Andreje Kisky, že by ho vydíral anebo ovlivňoval orgány činné v trestním řízení proto, že ho nechtěl jmenovat ústavním soudcem.

„Je to silná káva,“ řekl Fico v reakci na prezidentův výrok, že Fico měl v průběhu 24 hodin zajistit obvinění jednatelů společnosti KTAG. „Očekávám, že se k tomuto obvinění postaví orgány činné v trestním řízení. Neexistuje žádná komunikace mé osoby, ani strany Smer s orgánem, který v této věci jednal,“ prohlásil bývalý premiér.

Dodal, že kdyby se prezident cítil poškozený, měl by se obrátit na příslušné orgány, než by vznesl nějaká obvinění. „Pokud někdo ovlivňoval, tak to byl samotný pan prezident, když se několikrát informoval, v jakém stavu je jeho věc,“ řekl Fico, který má vzdělání právníka.

„Chápu, že část veřejnosti je frustrována, když zjistila, kdo je v čele státu. Prezidentské volby 2014 nebyly ani čisté ani férové,“ prohlásil. Kiska podle něho lhal, když písemně potvrdil, že si celou svou kampaň hradil z vlastních prostředků. Navíc podle Fica právě Kiska a jeho spolupracovníci neoprávněně dali do nákladů výdaje na kampaň, požádali o návrat DPH a snížili si daň. „Když na to příslušné orgány přišly, udělala firma 17 opravných daňových přiznání,“ uvedl Fico. Podle jeho slov tak chtěli obrat stát o 200-300 tisíc eur. „On vždy něco vyvede a vždy něco hodí na někoho jiného,“ uzavřel na adresu slovenského chumaje v roli prezidenta Fico.

Kiska je nehorázný lhář a konspirátor

Tibor Gašpar | repro: halvnespravy.sk.

Kiska ve svém prohlášení, které se týkalo obvinění jednatele jeho společnosti KTAG, se snažil hodit vinu i na bývalého policejního prezidenta, generála Tibora Gašpar. Ten však tvrdí, že pohár jeho trpělivosti už přetekl a podává na Kisku trestní oznámení. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Gašpar Hlavní zprávy učinil k věci následující prohlášení:

„Slovenské veřejnosti chci oznámit, že prezident této země Andrej Kiska je nehorázný lhář a Konspirátoři. V nejbližších dnech podávám trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy za jeho výroky o mé osobě na dnešním tiskovém brífinku.

V reakci na konkrétní tvrzení pana Kiska chci uvést: ne já, ale daňový úřad podal na policii trestní oznámení vůči společnosti KTAG sro Ne já, ale pan Kiska oslovil v minulosti generálního prokurátora a zajímal se o vyšetřování případů jeho společnosti. Ne já, ale generální prokurátor Ciznar ujistil pana Kiska, že vyšetřování případu bude objektivní. Ne já, ale prokurátor nařídil opakované vyšetřování poté, co předchozí byly nedostatečné. A nakonec, ne já, ale pan Kiska, jeho bratr a jednatel společnosti KTAG sro podávali nepravdivé daňové přiznání.“

Rozhovor redaktora Ivana Lehotského s Tiborem Gašparem

Proč pan Kiska opět zmiňuje vaše jméno v souvislosti s aktuálním postupem ve věci jeho firmy? Vždyť vy už jste téměř rok mimo funkce …

On avizoval tiskovku už od začátku týdne, že se na ní vyjádří k obvinění jednatele jeho společnosti z minulého týdne. Myslel jsem si, že se jeho reakce zúží pouze na to tradiční „protože Fico“, jenže on nezapomněl obvinit bývalé vedení NAKA, Bődőrovcov, Gašpar, Kaliňák … čili opět konspiroval. Je skutečně absurdní se domnívat, že já potom, jak jsem už tři čtvrtě roku mimo, bych nějak zasahoval do těchto věcí. Naopak, prokurátoři v minulosti dali nejméně dvakrát závazné pokyny vyšetřovatelům, aby začali ve věci jednat, aby dělali znalecké posudky, daňové kontroly a výsledkem jsou vzneseny obvinění.

Čeho chcete dosáhnout vaším prohlášením?

Podstatná je ta první věta mého prohlášení: Že podávám trestní oznámení. Půjdu i se žalobou na ochranu osobnosti, protože už toho bylo opravdu dost. Já řeším pořád dokola tutéž věc: Když se ptám na konkrétní důkaz o mém nějakém nezákonném, nemorálním, neetického jednání, nikdo nikdy nic nepředloží, ale přitom mé jméno někteří lidé stále vzpomínají. U Kisky tu máme trestní řízení, trestní důkazy, vznesené obvinění … V teorii pravděpodobnosti jsou zde tedy vážně podezření, a přitom on tu bude ještě moralizovat a šířit nepravdivé komentáře o tom, že kdo za čím stojí. Mně dnes jmenovalo více lidí s tím, že vzpomínal mé jméno, a proto, když se pan Kiska obrátil na slovenskou veřejnost, tak se tedy i já obracím na slovenskou veřejnost, a obrátím se i na patřičné orgány, protože už ty Kiskovy lži opravdu stačily. A vyzývám i pány generálního prokurátora pana Čižnára a policejního prezidenta pana Lučanského, aby se k věci vyjádřili, protože panem Kiska byli obviněni i jejich podřízení, kteří věc vyšetřují nebo dozorují. Ať i oni řeknou, zda byly jejich lidé nějakým způsobem ovlivňování, protože to pan Kiska naznačil ve svém prohlášení.