Írán nevyloučil vojenskou operaci v syrském Idlibu na likvidaci teroristů

TEHERÁN | Ministr zahraničí Íránu Mohammad Džavád Zaríf nevyloučil vojenské urovnání situace v syrském Idlibu, kde působí i nadále teroristické organizace. Írán je vedle Ruska a Turecka garantem příměří v Sýrii, kde od roku 2011 probíhá ozbrojený konflikt. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Idlib | reprofoto: Sputnik

„Postupujeme tímto směrem. Nikdy jsme vojenskou operaci nechtěli a pracovali jsme na tom, abychom jí zabránili, protože víme, že jakékoli vojenské akce v Idlibu budou katastrofou. Jiné přístupy ale nebyly úspěšné, a an-Nusrá kontroluje ještě větší území, než dříve,“ řekl v interview pro švýcarské noviny Basler Zeitung.

Provincii Idlib obsadili ozbrojenci skupiny Fronty an-Nusrá v roce 2015. Podle podmínek dohod o příměří tam byli humanitárními koridory vyvedeni bojovníci radikálních skupin, kteří se odmítli vzdát syrským vládním vojskům v Aleppu, Homsu, ve Východní Gútě na předměstí Damašku a v jižních provinciích země, kde se prováděly protiteroristické operace.

Idlib zůstává poslední syrskou provincií, kterou kontrolují teroristé a nezákonné ozbrojené útvary banditů. Poradkyně syrského prezidenta Busajna Šaaban dříve prohlásila, že syrské vedení učinilo rozhodnutí vrátit provincii Idlib pod svou kontrolu, diskutuje se jen o způsobu a termínech.

Podle výsledků jednání prezidentů Ruska a Turecka — států ručitelů příměří v Sýrii — v Soči ze 17. září minulého roku podepsali ministři obrany obou zemí memorandum o stabilizaci situace v idlibské zóně deeskalace a dohodli se na vytvoření v Idlibu demilitarizovaného pásma.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nevyloučil dříve společné operace Turecka, Ruska a Íránu proti radikálním skupinám v syrském Idlibu.

Reklama: