Vězeň v Africe přežil tři své popravy díky unavenému katovi

LILONGWE | Vězeň Byson Kaul z Malawi, byl již třikrát téměř popraven. Kat ale pokaždé přestal pracovat dříve, než stihl oběsit všechny vězně ze seznamu určených na popravu, údajně byl už příliš unavený. Muž nakonec přežil do doby, kdy země přestala uplatňovat hrdelní trest, informoval o tom slovenský konzervativní deník HlavnéSpárvy.sk. s odkazem na portál BBC.

Ilustrační snímek

Byson Kaul tvrdí, že za jeho odsouzením stojí žárliví sousedé. Soud ho v roce 1992 odsoudil za vraždu svého zaměstnance, když proti němu křivě svědčili. Hrdelní zločin se v té době v Malawi trestal smrtí.

Byson vydělal dostatek peněz v plynárenství v Johannesburgu v Jižní Africe a když se vrátil domů do státu Malawi koupil si pozemky a zaměstnal pět lidí na pěstování ovoce, pšenice, kukuřice a kasavy (tropický keř manioky).

„Tehdy začalo moje smutné období,“ říká. Podle Bysona sousedé zaútočili na jednoho z jeho zaměstnanců a způsobili mu vážné zranění. Muž nemohl chodit bez pomoci a proto mu pomohl dostat se na toaletu. Jednou mu sklouzl po schodech. Muž zemřel později v nemocnici, Bysona usvědčili z vraždy.

Odsouzen byl koncem režimu prezidenta Hastingsy Bandyta, který vládl této krajině v jihovýchodní Africe tvrdou rukou v letech 1964 až 1994.

„Když mi bylo řečeno: Můžete jít do sekce pro odsouzené, počkat na oběšení – oh, cítil jsem se, jako bych byl už mrtvý,“ řekl. Měl však štěstí. V celé zemi byl jen jeden kat, Jihoafričan, který navíc cestoval po několika zemích regionu, kde prováděl soudní popravy. Když se vždy jednou za pár měsíců vrátil do Malawi, nikdy nestihl oběsit všechny ze seznamu určeného na popravu.

Bysonovi se tak třikrát stalo, že na něj nepřišla ráda, neboť kat už byl příliš unavený. V jednom případě popravil za dvě hodiny 18 trestanců, on měl přitom pořadové číslo 21. „Ne, už to stačí, přijdu znovu příští měsíc,“ řekl podle Bysona kat. O vlas tak unikl smrti. Kvůli nervovému vypětí, které prožíval, se dvakrát snažil spáchat sebevraždu. Oba pokusy však přežil.

Po nastolení demokracie v roce 1994 bylo provádění trestu smrti v Malawi pozastaveno a žádný Malawijská prezident mezitím nepodepsal příkaz k popravě. Bysonov rozsudek byl následně změněn a on propuštěn na svobodu.

Reklama: