Íránský ministr zahraniční podal demisi. Prezident země ji nepřijme

TEHERÁN | Ze své funkce odstoupil v pondělí íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Zarífovo prohlášení na Instagram.

Hasan Ruhání a Mohammad Džavád Zaríf | repro: IRNA

„Omlouvám se za všechny chyby … během předešlých let, kdy jsem byl ministrem zahraničí … Chtěl bych vyjádřit dík íránskému lidu, jakož i představitelům státu,“ napsal Zaríf na svém profilu na Instagramu.

Íránský politik sehrál důležitou roli v roce 2015, kdy Írán uzavřel jadernou dohodu se šesti světovými mocnostmi. Poté, co Spojené státy (SS) loni v květnu odstoupily od jaderné dohody s Íránem a znovuzavedly sankce, se však stal terčem kritiky odpůrců Západu.

Prezident Hasan Ruhání jeho demisi nepřijme

Úřad íránského prezidenta v noci na úterý potvrdil, že ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf podal demisi. Zároveň však oznámil, že prezident Hasan Ruhání ji nepřijme, protože Zaríf svou práci dělal skvěle a bude v ní pokračovat, oznámil úřad podle agentury DPA na Instagram.

„Zaríf nezůstane sám a my všichni stojíme při něm,“ uvedl prezidentský úřad. O příčinách Zarífové rezignace se v Íránu živě diskutuje, píše DPA. Objevil se i názor, že ho mohlo rozladit, že nebyl pozván na pondělní setkání se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem.

Znalce poměrů v Teheránu překvapilo, že takové důležité rozhodnutí avizoval krátce před půlnocí místního času na sociální síti. Také však předpokládali, že prezident rezignaci svého klíčového ministra nepřijme.

Reklama: