SPD povede ve volbách do Evropského parlamentu Ivan David

PRAHA | Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury povede do voleb do Evropského parlamentu bývalý ministr zdravotnictví Ivan David. Ne seznamu nechybí ani předseda hnutí, Tomio Okamura, je však na posledním místě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ivan David povedl SPD do eurovoleb s Okamurou na posledním místě kandidátky

Kandidátku schválilo předsednictvo strany. Umístěním Okamury na posledním místě chtělo SPD poukázat na význam voleb a dát šanci dalším svým kandidátům. Teoreticky se však může stát, že Okamura díky preferenčním hlasům předběhne své spolustraníky. V takovém případě by mu mandát ve Sněmovně automaticky skončil, protože není s funkcí europoslance slučitelný.

Ivan David je psychiatr, bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998-2002 byl poslancem za ČSSD, přičemž v období 1998-1999 zastával funkci ministra zdravotnictví v Zemanově vládě. Loni kandidoval do Senátu za SPD v Praze 12, skončil na 5. místě. Volby do Evropského parlamentu proběhnou 24. a 25. května, Česko si musí zvolit 21 svých zástupců.