Rusko a Sýrie vyzvaly Spojené státy, abych stáhly svá okupační vojska ze Sýrie

MOSKVA – DAMAŠEK | Rusko a Sýrie vyzvaly Spojené státy (SS) ke stažení svého vojska ze Syrské arabské republiky, uvádí se ve společném prohlášení meziresortních koordinačních štábů obou zemí pro návrat uprchlíků na území Sýrie o maření SS opuštění syrských občanů táboru Rukban. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Američtí zajatci v táboře Rukban | repro: Sputnik (© AFP 2018 / Khalil Mazraawi)

„Vyzýváme Spojené státy, jejichž vojenské jednotky se nezákonně nachází na území Sýrie, aby opustily zemi,“ uvádí se v prohlášení.

„Velení skupiny Spojených států v zóně Al Tanfu brání opuštění táboru, navíc mate uprchlíky o nemožnosti opuštění tábora, šíří fámy, že na syrskou vládou kontrolovaném území je čeká rozvrat, násilné povolání do armády a tresty,“ uvádí se v prohlášení.

Uvádí se, že během druhého humanitárního konvoje v únoru 2019 se zástupci OSN a Syrského arabského červeného půlměsíce (SČP) zeptali uprchlíků v táboru Rukban, jak by ohodnotili situaci v táboře a jak vidí svoji budoucnost.

„Výsledky průzkumu ukázaly následující: 95 % dotázaných chce opustit tábor, 83 % respondentů by se chtělo vrátit domů, přitom 80 % na území, které je kontrolované vládou, a pouze 3 % jednoznačně do oblastí mimo kontroly syrských orgánů, 17 % se nerozhodlo,“ uvádí se v prohlášení.