Prosadí Andy Babiš 4 mobilního operátora v Česku? Nebo jen kváká jako žába?

PRAHA | Vláda chce usnadnit zákazníkům změnu mobilního operátora, navrhuje i upravit pravidla pro klasické a alternativní taxislužby, informuje oddělení propagandy a budování kultu osobnosti Andyho Babiše při Úřadu vlády České republiky, které děla za peníze nás všech Babišovi bezplatné PR.

Andy Babiš telefonuje jako drak | repro: PL

Vláda Babiše na jednání ve středu 27. února 2019 schválila návrh novely zákona o elektronických komunikacích, která má za cíl zjednodušit a zlevnit lidem přechod od jednoho mobilního operátora k jinému. Navrhne také Parlamentu novelu zákona o silniční dopravě, která zmírňuje podmínky pro provozování klasické taxislužby, a naopak zavádí nové povinnosti pro provozovatele alternativních taxislužeb.

Novelou zákona o elektronických komunikacích vláda reaguje na stížnosti zákazníků mobilních operátorů na příliš vysoké ceny služeb, především datových. Cílem novely je zjednodušit, a především zlevnit zákazníkovi přechod od jednoho operátora k druhému. Premiér Andrej Babiš chce především zkrátit dobu přenesení čísla z dnešních deseti dní na dva dny. Lhůta začne běžet od okamžiku, kdy zákazník vypoví smlouvu a podá u operátora žádost o přenesení telefonního čísla. Další novinkou by mělo být, že změnit operátora půjde i bez nutnosti původního operátora kontaktovat. Vláda navrhuje také snížení zákonem stanoveného stropu výše úhrady v případě ukončování smlouvy uzavřené na dobu určitou z 20 % zbývajících paušálů nově na 0 % po 3 měsících trvání smlouvy, pokud nebude se svými podmínkami zákazník spokojen.

„Věřím, že tento návrh bude ve sněmovně bohatě diskutován. Myslím, že je potřeba to řešit už zásadním způsobem, a já budu s operátory o těchto návrzích jednat, protože není možné, abychom nadále přešlapovali na místě. Už na jednáních v minulosti jsme apelovali na operátory, aby zlevnili data. Oni argumentují, že mají nějaké ceníkové ceny a v reálu že je to nižší, ale jsou tam stále velké rezervy,“ konstatoval Babiš s tím, že při projednávání ve sněmovně věří v širokou podporu dalších politických subjektů.

„Budeme samozřejmě nadále vyjednávat a připravovat vstup čtvrtého operátora. Tam je velice důležité, jak ČTÚ nastaví podmínky. My jsme to na vládě diskutovali. Je důležité, aby u nás konečně nastalo konkurenční prostředí a aby naši občané nemuseli kupovat předražená data. Určitě se budeme této problematice i nadále intenzivně věnovat,“ dodal Babiš.

Reklama: