Kdo je Hamza bin Ládin? Kolik Spojené státy vypsaly odměnu za jeho hlavu?

MOSKVA | Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že vypsalo odměnu v hodnotě milionu dolarů (přibližně 22,5 milionů korun) za informaci, která by vedla k dopadení Hamzy bin Ládina. Jedná se o nejmladšího syna někdejšího vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Sputnik se snažil zjistit, co vše o tomto muži víme.

Hamza bin Ládin | repro: Al Jazeera

Syn strůjce útoků na Světové obchodní centrum, který byl zabit v roce 2011 americkým komandem v pákistánském Abbottábádu, se narodil v saúdském městě Džidda v roce 1989.

V roce 2005 se objevil na videu, v němž se účastní útoku al-Káidy na pákistánské ozbrojené síly v regionu Vazíristán na hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem. O dva roky později teroristé potvrdili, že s nimi nadále bojuje na pohraničním území. Údajně byl dokonce i povýšen.

V letech 2015 až 2016 Hamza zveřejnil několik audionahrávek, ve kterých pobízí džihádisty z celého světa k tomu, aby se spojili a válčili v Sýrii. V té době al-Káidě začal konkurovat Islámský stát, který dosáhl řady úspěchů v Sýrii. Dále vyzval k tzv. útokům osamělých vlků proti Rusům, Američanům, Evropanům a Židům. V roce 2016 nahrál video, na kterém vyzýval k pomstě za smrt jeho otce.

Na konci roku 2017 údajně založil vlastní islamistickou organizaci Džamát Ansar al Furkán operující v Sýrii, která zůstala přidružená k Al-Káidě. Tu tvořili bývalí členové Islámského státu a Fronty an-Nusrá. Skupina se údajně účastnila bojů v syrském Idlibu.

Hrozba pro Saúdskou Arábii, když je na americkém seznamu teroristů

Stejně jako jeho otec i Hamza neměl v lásce královskou dynastii Saúdské Arábie. Proto v roce 2016 vyzval k jejímu svržení. Rijád ho za to zbavil saúdského občanství.

Přestože se Hamza bin Ládin od svého dětství aktivně účastnil operací al-Káidy, americké ministerstvo zahraničí ho zařadilo na seznam teroristů až v lednu roku 2017.

V roce 2018 příbuzní bin Ládina uvedli, že se Hamza v roce 2006 údajně oženil s dcerou vysoce postaveného veterána al-Káidy Abdullaha Ahmeda Abdullaha, který se v roce 1998 podílel na bombových útocích proti americkým velvyslanectvím v Tanzanii a Keni.

Později se objevily zprávy, že si vzal dceru Muhammada Atty, který sám navedl jedno z letadel na věž Světového obchodních centra. Hamzův bratr Omar však tuto zprávu popřel.


Zdroj.

Reklama: