Nicolás Maduro Moros nařídil, aby evropská centrála ropné společnosti PDVSA byla přesunuta do Moskvy

MOSKVA – CARACAS | Venezuelský prezident Nicolás Maduro Moros nařídil přemístění evropské centrály státního ropného podniku PDVSA do Ruska, oznámila venezuelská viceprezidentka Delcy Eloína Rodríguez Gómez při státní návštěvě Ruské federace, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Delcy Eloína Rodríguez Gómez a Sergej Viktorovič Lavrov | repro: ria.ru

„Prezident Maduro nařídil, že zavře lisabonskou kancelář PDVSA a přemístí ji do Moskvy,“ řekla Delcy Eloína Rodríguez Gómez v pátek na společné tiskové konferenci s ruským ministrem zahraničí Sergejem Viktorovičem Lavrovem.

Rozhodnutí přichází v době, kdy Venezuela rozšiřuje energetickou spolupráci s ruskými ropnými a plynárenskými giganty Gazpromem a Rosněftí. „Je to ten správný čas, když přebudováváme naše vztahy,“ uvedla venezuelská viceprezidentka.

Podle ní Venezuela takto plánuje rozšířit obchodní příležitosti země. „Budeme z Ruska nakupovat potraviny a léky potřebné pro naše lidi,“ citovala slova venezuelského prezidenta.

Jedná se o strategické posílení partnerství mezi Ruskou federací a Venezuelo, kdy takto se zvýší potenciál investic do venezuelské ekonomiky, jak z Ruska, tak pomocí Ruské federace, která může tak hrát roli prostředníka pro investice třetích stran.

„Rusko a Venezuela se dohodly na zvýšení obchodu a investic do průmyslových odvětví a financí jako součást dohod podepsaných v prosinci během návštěvy prezidenta Madura v Moskvě,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov.

Dále dodal, že Rusko bude nadále pomáhat venezuelské vládě řešit sociální a ekonomické problémy, které zahrnují podporu půjček prostřednictvím legitimní humanitární pomoci. Takto narážel a americkou agresi vůči latinskoamerické zemi.