Proč Rusko vetovalo rezoluci předloženou Spojenými státy v RB OSN o Venezuele

NEW YORK | Rusko muselo v Radě bezpečnosti OSN použít právo veta pro americký návrh rezoluce ohledně Venezuely. Uvedl to stálý zástupce Ruské federace při OSN Vasilij Alexjevič Nebenzja. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

RB OSN

„Byli jsme nuceni využít právo veta, jelikož americký návrh není zaměřen na řešení problémů ve Venezuele,“ vysvětlil Nebenzja, Vasilij Alexjevič. Podle jeho slov byl představen alternativní návrh rezoluce, který by mohl Venezuelanům pomoci řešit jejich problémy samostatně, tedy bez vnějšího zasahování.

Návrh Spojených států (SS) nabízel možnost realizovat ve Venezuele nové prezidentské volby pod mezinárodním dohledem. Ruský návrh nabízel opak, tedy zachovat nezávislost a svrchovanost státu a vyřešit současnou situaci pomocí tzv. mechanismu Montevideo.

Návrh Moskvy však rovněž nebyl na zasedání Rady bezpečnosti OSN přijat. Celkem sedm zemí hlasovalo proti, čtyři hlasovaly pro a zbytek se zdržel hlasování.

Reklama: