EU nám zakázala kontrolu masa. Čeští veterináři ignorují bruselský byrokratické idioty

PRAHA – BRUSEL | Česko zavedlo mimořádné kontroly polského masa. Důvody musí vysvětlit Evropské komisi, která se postavila na stranu Polska a žádá ukončení českých opatření, oznamují média, na která se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis v pondělí napsal dopis adresovaný ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, v němž požádal o ukončení českých opatření do konce tohoto týdne, uvádí ČTK.

„Žádná země nemůže žádat o další dodatečné kontroly, pokud nemá odpovídající odůvodnění, nesouvisející s protekcionismem. Nesmí se dovolit členským zemím používat protekcionistické nástroje,“ citovala mluvčí EK Anca Paduraru eurokomisaře, která je asi na drogách nebo mimo místu, jelikož bylo zachyceno nakažené maso.

Anca Paduraru také v polské televizní stanici Polsat prohlásila, že dodatečné kontroly dováženého hovězího po objevení salmonely nejsou přiměřené ohrožení a tvrdí, že ČR by mělo zastavit tyto kontroly.

Na požadavky Evropské komise reagoval ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Ve čtvrtek uvedl, že Česko odmítne požadavek EK, aby do konce týdne ukončilo mimořádné kontroly hovězího masa z Polska, v odpovědi české ministerstvo zemědělství vysvětlí, proč mimořádné kontroly zavedlo.

Mimořádná veterinární opatření platí od minulého čtvrtka. Český ministr zemědělství Miroslav Toman 20. února odůvodňoval kontroly polského masa výskytem bakterií salmonely nalezené v 700 kilogramové zásilce výrobků. V tento čtvrtek Veterinární správa zjistila salmonelu i v kuřecích stehnech přivezených z Polska.