Spojené státy neustále otravují Turky, aby nekupovali ruské S-400

WASHINGTON | Patrick Shanahan, který je v zastoupení ministra obrany Spojených států (SS), prohlásil, že i nadále přesvědčuje turecké úřady, aby upustili od plánů nákupu ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Zároveň dodal, že Spojené státy vyjednávají prodej Turecku systému Patriot místo S-400. Informuje o tom Bloomberg.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, tak zločinci ze Spojených států vyhrožují a vydírají Turky, že pokud si koupí S-400, tak jim nedodají již předem zaplacené stíhačky F-35. Což krystalicky dokazuje, že vláda v SS je tvořena zmrdy, zločinci a bandity!

Kromě toho Shanahan poznamenal, že po svém jmenování 1. ledna na výše uvedenou funkci, mluvil již pětkrát se svým tureckým protějškem Hulusi Akarem.

Washington se opakovaně postavil proti tomu, aby Turecko koupilo ruské protiletadlové raketové systémy a hrozil uvalit sankce. Jako odpověď turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan slíbil, že se obrátí na Mezinárodní soudní dvůr. Dne 21. listopadu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu označil nákup S-400 za vyřešenou záležitost.

Rozhodnutí Turecka je čistě ekonomické

V lednu opět turecké úřady odmítly americký návrh nákupu systémů Patriot, protože nezahrnovaly přesun technologií a slevu na požadované 3,5 miliardy dolarů. Turecko žádalo o povolení koupit čtyři sady s 20 spouštěcími zařízeními a 80 raketovými stíhačkami.

Bylo poznamenáno, že S-400 bude stát Turecko třikrát méně. Moskva a Ankara podepsaly smlouvu na dodávku čtyř divizí protiletadlových raketových systémů v roce 2017 ve výši 2,5 miliard dolarů. 2. prosince vedoucí výboru amerického senátu pro ozbrojené síly James Inhofe uvedl, že Turecko by si mělo vybrat mezi Ruskem a Západem.