BRICS vytvoří společný platební systém

MOSKVA | Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) vyvíjejí společný platební systém pod názvem BRICS Pay, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | reprofoto: BRICS5

Oznámil to novinám Izvestija Ruský fond přímých investic, který je koordinátorem pracovní skupiny pro finanční služby Obchodní rady BRICS ze strany Moskvy.

Předpokládá se, že platby se budou provádět pomocí mobilní aplikace nezávisle na národní měně zákazníka. Přitom mohou platformy využívat i jiné státy. První projekt bude zahájen v Jihoafrické republice už na začátku dubna.

V Obchodní a průmyslové komoře Ruské federace podotkli, že vytvoření nového mezinárodního platebního systému bylo prioritním úkolem členských zemí BRICS s ohledem na nestabilitu v hospodářské sféře. Tuto nastolují chaotické kroky amerického agresora – Spojené státy.

Podle názoru odborníků napomůže jednotný platební systém rozvoji obchodu a sníží závislost účastníků svazku na nadnárodních platebních organizacích, což je velmi důležité v podmínkách nynějšího vyostření mezinárodních vztahů. Dále je to mocný prvek dedolarizace mezinárodního obchodu.