Ruská federace pozastavila plnění smlouvy INF, protože jí Spojené státy porušovaly

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin podepsal výnos o pozastavení plnění smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Dokument vstupuje v platnost dnem podpisu. Informuje o tom tisková služba Kremlu. K pozastavení došlo na základě porušování dané smlouvy Spojenými státy (SS) a falešného obviňovaní ze strany SS ruské strany.

Ilustrační snímek | foto: holidaycheck.de

V poslední době se Moskva a Washington navzájem obviňují z porušování INF. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hlavní stížností Spojených států je raketa 9M729. Zároveň Rusko opakovaně hlásilo, že přísně dodržuje své závazky vyplývající ze smlouvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov dříve poznamenal, že Moskva má ke Spojeným státům velmi vážné otázky ohledně dodržování smlouvy samotnými Američany. Podle něj jsou americké obvinění z porušování smlouvy INF Moskvou nepodložené a raketa 9M729 byla testována na délku povolenou smlouvou.

Americký vůdce Donald John Trump dříve řekl, že Washington zahájí 2. února proceduru vystoupení ze smlouvy s Ruskem. Jak poznamenal ministr zahraničí SS a bývalý šéf vrahů ze CIA Mike Richard Pompeo: „Pokud se Rusko nevrátí k plnému a ověřitelnému dodržování smlouvy v průběhu šestiměsíčního období,“ dokument bude zrušen.

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin 2. února uvedl, že Ruská federace odpoví Spojeným státům zrcadlově a také pozastaví účast na smlouvě. Putin, Vladimir Vladimirovič poznamenal, že se Rusko nebude zapojovat do drahých závodů ve zbrojení a dodal, že všechny návrhy Ruské federace ohledně otázky odzbrojení zůstávají na stole a dveře jsou otevřené. Ruský prezident však přikázal, aby od této chvíle nebyla jednání o této problematice iniciována ruskou stranou.